Pozew o zachowek. Sąd rejonowy czy okręgowy?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest zachowek?
Zachowek w praktyce jest sposobem ochrony osób najbliższych spadkodawcy, pominiętym w testamencie.
REKLAMA
Jak stanowi Kodeks cywilny, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału.
Do jakiego sądu wnosi się pozew o zachowek?
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 1 lipca 2023 r. zmieniła próg wartości przedmiotu sporu, decydującej o właściwości rzeczowej sądu okręgowego. Aktualnie do właściwości sądów okręgowych należą m.in. sprawy o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa sto tysięcy złotych (oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania, o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami oraz spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym).
Poprzedni próg kwotowy, czyli 75 tysięcy złotych obowiązywał przez 16 lat.
Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu.
Pani Jadwiga domaga się kwoty 50 000 zł. W takiej sytuacji pozew o zachowek powinien zostać wniesiony do sądu rejonowego. Będzie to sąd właściwy według miejsca zamieszkania pozwanego. Opłata od pisma w takim przypadku wyniesie 2 500 zł. Można ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych.
Jak obliczyć zachowek?
W praktyce samo określenie kwoty przysługującego zachowku nie należy do najprostszych.
Wysokość takiego zachowku w praktyce zależy bowiem od kilku czynników. Jednym z nich jest należny ułamek udziału spadkowego, który przypadałby osobie uprawnionej w przypadku dziedziczenia ustawowego.:½ lub ⅔. Przez taki ułamek mnoży się substrat zachowku, czyli czysty spadek (bez długów) z doliczonymi określonymi darowiznami. Kodeks cywilny szczegółowo określa przypadki doliczania darowizn w sprawach o zachowek. Wynik mnożenia stanowi zachowek.
Należy pamiętać, iż są to najogólniejsze zasady, a w każdej sprawie obliczenia będą wyglądały inaczej.
Pozew może również dotyczyć uzupełnienia należnego zachowku.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( j. t. Dz. U. z 2024 r., poz.1916);
Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 614)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat