Pozbawienie prawa do zachowku - kiedy możliwe?
REKLAMA
REKLAMA
Pozbawienie udziału w spadku a wydziedziczenie
Pominięcie danej osoby w testamencie nie wyklucza ubiegania się jej o wypłatę zachowku od spadkobiercy. Aby skutecznie pozbawić daną osobę prawa do zachowku trzeba to zrobić w testamencie, podając równocześnie podstawę wydziedziczenia.
REKLAMA
Zobacz również: Spadki
Podstawy wydziedziczenia
Ustawodawca w sposób enumeratywny wylicza podstawy wydziedziczenia. Są to:
1) uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wbrew woli spadkodawcy. Spadkobierca musi swoim zachowaniem rażąco naruszać zasady współżycia społecznego, ale wiąże się również z dezaprobatą spadkodawcy. Jeżeli testator pochwala postępowanie spadkobiercy nie stanowi to podstawy wydziedziczenia.
2) dopuszczenie się przez spadkobiercę względem testatora umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności albo rażącej obrazy czci. Co więcej, te przestępstwa spadkobierca może popełnić wobec najbliższych osób spadkodawcy. Takie działanie również może być traktowane jako podstawa wydziedziczenia.
3) Uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych względem testatora przez spadkobiercę. Chodzi tu między innymi o obowiązek alimentacyjny a także obowiązek opieki nad starszym i schorowanym rodzicem. Warto zauważyć, że to niedopełnianie obowiązków rodzinnych ma mieć charakter trwały.
Wydziedziczenie, aby było ważne musi zawsze wystąpić w testamencie.
Jednorazowe niezapłacenie alimentów nie jest podstawą wydziedziczenia.
Częściowe wydziedziczenie
Ustawodawca wykluczył możliwość częściowego wydziedziczenia swoich bliskich. Analogicznie, nie jest również możliwe częściowe pozbawienie prawa do zachowku, także testator musi zadecydować- czy pozbawia daną osobę prawa do zachowku czy w ogóle jej nie wydziedzicza.
Zobacz również: Przedawnienie zachowku
Przebaczenie spadkobiercy
Jeżeli spadkodawca zdążył przed śmiercią przebaczyć swojemu spadkobiercy, wydziedziczenie staje się automatycznie bezskuteczne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat