Żądanie zapłaty zachowku od obdarowanego

Justyna Jakubczyk
rozwiń więcej
Żądanie opłaty od obdarowanego jest możliwe
Czy można żądać zapłaty zachowku od obdarowanego? Choć brzmi to paradoksalnie takie rozwiązanie jest możliwe.

Kiedy można domagać się zachowku od obdarowanego?

Zwykle, za zapłatę zachowku odpowiedzialni są spadkobiercy, ponieważ to oni przejmują cały majątek, a  zachowek traktowany jest jako dług spadkowy. Niekiedy jednak, jeżeli uprawniony nie może otrzymać całości zachowku od spadkobiercy, może on domagać się wypłaty pieniędzy od obdarowanego.

Jakich darowizn nie doliczamy do spadku?

Do spadku nie doliczamy:

1) prezentów z okazji świąt, imienin, rocznic, itp.
2) darowizn dokonanych ponad 10 lat przed otwarciem spadku
3) darowizn dokonanych na rzecz innych osób niż spadkobierca

Aby uprawniony mógł żądać od obdarowanego uzupełnienia sumy zachowku darowizna musi być doliczona do spadku.

Zobacz serwis: Spadki


Jaką sumę musi obdarowany zapłacić uprawnionemu do zachowku

Osoba, która otrzymała darowiznę nie musi wypłacić uprawnionemu całej kwoty zachowku, jest ona zobligowana do wypłaty tylko takiej części w granicach  wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

Zwolnienie od zapłaty zachowku

Obdarowany może jednak zwolnić się z obowiązku zapłaty kwoty potrzebnej do uzupełnienia zachowku. W tym celu musi on zwrócić przedmiot darowizny. Co więcej, przedmiotu darowizny nie należy zwracać w stanie w jakim się go otrzymało, ale w takim w jakim się on znajduje obecnie.

Żądanie zapłaty zachowku od kilku obdarowanych

Warto wiedzieć, że uprawniony do otrzymania zachowku może się zwrócić do kilku obdarowanych, aby wspólnie wypłacili mu należny zachowek. Dzieje się tak w takiej sytuacji, kiedy spadkodawca przed śmiercią uczynił kilka darowizn.

Zobacz również: Czym jest zachowek

Korzystanie z darowizny przed obdarowanego

Obdarowany, otrzymując darowiznę od spadkodawcy nie musi się zamartwiać czy w przyszłości będzie zobligowany do zapłaty zachowku. Może on swobodnie korzystać z darowizny i  z korzyści, które ona przynosi. Granicą postawy jego odpowiedzialności wobec uprawnionego do zachowku jest pozostała wartość wzbogacenia.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...