Przedawnienie zachowku
REKLAMA
REKLAMA
Ograniczony okres domagania się zachowku
Warto pamiętać, że roszczenie o zachowek jest roszczeniem majątkowym i po pewnym czasie się przedawnia. Jest to okres 5 lat od chwili ogłoszenia testamentu. Ponadto, roszczenia o zachowek nie można przywrócić, więc jeżeli go przekroczymy, nie będziemy mogli się domagać wypłaty pieniędzy od spadkobierców.
REKLAMA
Brak testamentu a przedawnienie
Roszczenie o zachowek w przypadku braku testamentu przedawnia się z upływem 5 lat od chwili otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.
Polecamy serwis: Spadki
Kilka testamentów
Jeżeli sporządzono kilka testamentów, które ogłoszono i są wątpliwości, który z nich jest ważny, bieg przedawnienia prawa do zachowku ulega zawieszeniu, do czasu wyjaśnienia, który z testamentów jest prawidłowy i wywiera skutki prawne.
Zachowku można się domagać tylko w ciągu 5 lat od ogłoszenia testamentu.
Zobacz: Zachowek bez podatku
Spór o bycie spadkobiercą
Jeśli mamy kilka ogłoszonych testamentów i w każdym z nich inna osoba jest powołana do dziedziczenia wtedy również okres przedawnienia nie biegnie. W przedstawionej sytuacji nie można bowiem określić wysokości zachowku.
Sposób na uniknięcie zapłaty zachowku
Spadkobierca może uniknąć zapłaty zachowku jeżeli dowiedzie on, że osoba uprawniona do jego otrzymania jest wydziedziczona. Wydziedziczenie musi być wyraźnie zapisane w testamencie wraz z podaniem jego przyczyny. Ustawodawca określa w jakich przypadkach testator może pozbawić swoich krewnych prawa do zachowku. Są to sytuacje w których:
1) uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2) uprawniony dopuścił się względem testatora albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3) uprawniony uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Zobacz także: Przedawnienie roszczenia o zachowek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat