Osoby uprawnione
Krąg osób, którym przysługuje zachowek jest ograniczony, oparty jest na więzi rodzinnej między uprawnionym a spadkobiercami. Do zachowku uprawnione są dzieci zmarłego, a gdyby nie żyły - wnuki i prawnuki, małżonek oraz rodzice testatora - gdy nie pozostawił on dzieci i małżonka.
Zachowek nie przysługuje osobom, które odrzuciły spadek, zawarły umowę o zrzeczenie się dziedziczenia, wydziedziczonym oraz uznanym przez sąd za niegodne.
Wysokość zachowku
Kwota zachowku uzależniona jest od wartości udziału jaki przysługiwałby osobie, gdyby dziedziczyła ustawowo i jest ona uzależniona od sytuacji życiowej i materialnej takiej osoby. Zasadniczo zachowek wynosi 1/2 tego co otrzymałby ta osoba, gdyby testament nie istniał. Osobom trwale niezdolnym do pracy oraz małoletnim przysługuje zachowek w wysokości 2/3 wartości tego co otrzymaliby dziedzicząc ustawowo.
Zobacz również: Jak obliczyć zachowek dla dzieci wydziedziczonego
Sposoby zapewnienia zachowku najbliższym
Najprostszym sposobem jest powołanie w testamencie. Testator może również ustanowić zapis, zobowiązujący spadkobiercę, powołanego w testamencie, do przeniesienia na rzecz osoby najbliższej własności jakiejś ruchomości. Ponadto spadkodawca przed śmiercią może dokonać darowizny na rzecz osoby najbliższej.
W przypadku nie uzyskania zachowku oraz braku porozumienia ze spadkobiercą osoba uprawniona może w ciągu 3 lat od otwarcia testamentu żądać przed sądem sumy odpowiadającej wartości zachowku. Od zachowku należy zapłacić podatek dochodowy.
Zobacz również serwis: Spadki