Niegodny dziedziczenia
Prawo dopuszcza uniemożliwienie dziedziczenia przez osobę, która jest tego niegodna.
W sensie prawnym niegodnym dziedziczenia jest krewny, który popełnił przestępstwo przeciwko spadkodawcy lub wpłynął na swobodę jego testowania.
Za niegodnego dziedziczenia może być uznany krewny, który:
- popełnił ciężkie umyślne przestępstwo przeciwko spadkodawcy;
- nakłonił spadkodawcę podstępem lub groźbą do sporządzenia lub odwołania testamentu; ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił, przerobił testament bądź świadomie skorzystał z takiego fałszywego testamentu.
Osoby, które dziedziczyłyby zamiast niegodnego członka rodziny mogą wnieść do sądu powództwo o uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia.
Spadkobierca uznany za niegodnego jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Uprawnionymi do dziedziczenia są więc jego zstępni (dzieci, wnuki).
Wyłączenia małżonka od dziedziczenia
Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji a żądanie to było uzasadnione.
Wyłączenie małżonka od dziedziczenia jest zatem możliwe wówczas, gdy w trakcie sprawy rozwodowej albo sprawy o separację umrze jeden z małżonków, a dokładniej ten, który byłby uznany za winnego rozkładu pożycia. Możliwe jest również wyłączenie od dziedziczenia małżonka, jeżeli winnymi rozkładu pożycia byliby obydwoje. Wyłączenie od dziedziczenia następuje na podstawie orzeczenia sądu.
Zobacz również serwis: Rozwody
Z powództwem o wyłączenie od dziedziczenia może wystąpić każdy spadkobierca ustawowy, dziedziczący w zbiegu z małżonkiem.
Termin na złożenie pozwu do sądu to 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie później jednak niż po upływie roku od otwarcia spadku.
Właściwym do złożenia pisma jest sąd miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli jednak miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce nie da się ustalić, wówczas właściwym jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego cześć.
Sąd wyda wyrok o wydziedziczeniu małżonka, wtedy, jeżeli uzna, że żądanie rozwodu lub separacji było uzasadnione.
Małżonek wyłączony od dziedziczenia jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Oznacza to, że uprawnionymi do dziedziczenia są jego zstępni (dzieci etc.).
Zobacz również: Pozbawienie spadku krewnego - cz. 2