Pominięcie spadkobiercy
REKLAMA
REKLAMA
Nie
Wskazanie przez spadkodawcę grona spadkobierców w drodze testamentu, odsuwa od dziedziczenia spadkobierców ustawowych, którzy nie zostali w nim wymienieni (porównaj art. 959 kc). Innymi słowy, jeśli spadkodawca powołał spadkobierców poprzez testament - spadkobiercy ustawowi dziedziczą po nim, tylko jeśli zostali w nim wymienieni.
REKLAMA
Spadkobiercy ustawowi są powoływani do dziedziczenie jedynie w sytuacji, w której żaden ze spadkobierców testamentowych nie chce, lub nie może dziedziczyć (np. zmarł przed spadkodawcą).
Części jednak spadkobierców ustawowych pominiętych w testamencie, przysługuje swoiste „zadośćuczynienie” w postaci zachowku. W tym przypadku, w terminie 3 lat od daty ogłoszenia testamentu, Czytelniczka może domagać się pieniężnego świadczenia w wysokości połowy tego co otrzymała by, gdyby testamentu nie było. W tym przypadku, z uwagi na 4 spadkobierców testamentowych – zachowek powinien wynosić 1/8 całości spadku.
Zobacz również: Krok po kroku - jak napisać pozew o zachowek?
Jeśli spadkobiercy nie chcieliby spełnić roszczenie, ewentualne powództwo powinno być złożone do sądu spadku (właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkobiercy).
Zobacz również serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat