Jak kogoś wydziedziczyć
REKLAMA
REKLAMA
Na czym polega wydziedziczenie?
REKLAMA
Aby wyjaśnić istotę wydziedziczenia należy przybliżyć kwestię powołania spadkobiercy i zachowku.
W skrócie, spadkobiercom ustawowym, którzy zostali odsunięci od dziedziczenia przez spadkobierców testamentowych.
Samo pozbawienie udziału w spadku (poprzez nie powołanie w testamencie) nie jest wydziedziczeniem. Wydziedziczenie jest zarówno oddzielną instytucją prawną, jak i wymaga oddzielnego oświadczenia w testamencie.
Aby pozbawić bliskiego krewnego prawa do zachowku należy go wydziedziczyć. Zachowek przysługuje, małżonkowi i dzieciom, lub małżonkowi i rodzicom- jeśli zmarły nie miał dzieci. Rodzeństwo spadkodawcy nie ma prawa do zachowku.
Kogo i kiedy można wydziedziczyć?
Wydziedziczone mogą być osoby uprawnione do zachowku, o ile zajdą określone okoliczności (wydziedziczenie nie jest dowolne).
Przesłanki wydziedziczenia:
- 1. Uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
- Norma powyższa dotyczy sytuacji, w których pomimo ingerencji spadkodawcy, jego przyszły spadkobierca zachowuje się niezgodnie z przyjętymi w społeczeństwie zasadami. Przykładowo:
- Jego źródłem utrzymania jest działalność przestępcza
- Jest rozrzutny, jest hazardzistą
- Jest uzależniony od alkoholu, narkotyków
- Uchyla się od pracy zarobkowej i żyje na cudzy koszt (np. wyłudza zasiłek
- Prostytuuje się .
- Ważne jest to, aby pomimo nacisków spadkodawcy, działalność ww. osoby była ciągła i stała.
- Jeśli od momentu wydziedziczenia, do otwarcia spadku osoba wydziedziczona zmieniła styl życia, czy sposób zarabiania na życie – część doktryny uważa, iż mają możliwość wnoszenia o unieważnienie wydziedziczenia- zważywszy na ustanie jego przyczyn.
- Norma powyższa dotyczy sytuacji, w których pomimo ingerencji spadkodawcy, jego przyszły spadkobierca zachowuje się niezgodnie z przyjętymi w społeczeństwie zasadami. Przykładowo:
- 2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
- Powyższa przesłanka przewiduje 2 sytuacje, będące podstawą do wydziedziczenia :
- Przestępstwo umyślne – może dotyczyć zarówno osoby spadkodawcy jak i osób mu bliskich (innych członków rodziny, jak i np. konkubenta). Przestępstwo powinno być potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu – choć nie zawsze, np. w sytuacjach stwierdzenia winy, lecz odstąpienia od ukarania np. w wyniku przedawnienia, czy abolicji.
- Obraza czci –nie musi być karana, bardziej chodzi tu o wystąpienia publiczne i pewne zachowania– obrazę słowną, lub czynem.
- Powyższa przesłanka przewiduje 2 sytuacje, będące podstawą do wydziedziczenia :
Józef C. , syn Jakuba C. publicznie wielokrotnie, (często pod wpływem alkoholu) ubliżał ojcu - posługując się językiem wulgarnym i obraźliwym.
- 3. Uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
- Oznacza to sytuacje w których wydziedziczany odmawia udzielenia wsparcia:
- Np. w trakcie choroby
- Nie wypełnia obowiązku alimentacyjnego
- Nie utrzymuje kontaktów z rodziną.
- Powyższe okoliczności muszą być trwałe – ewentualne wyłomy mogą być tylko wyjątkiem.
Jak wydziedziczyć ?
Jeśli osoba uprawniona do zachowku spełnia ww. przesłanki, aktu wydziedziczenia należy dokonać w testamencie. W tym celu można sporządzić nowy testament (jeśli stary tego nie przewidywał) lub dokonać zmian w istniejących.
Zobacz: Jak odwołać testament.
Wydziedziczając daną osobę należy wskazać (w miarę dokładnie) podstawę na jakiej to robimy.
Ja niżej podpisany, Jan Kowalski , wydziedziczam mojego syna- Cezarego, który nie chciał się opamiętać mimo moich licznych interwencji i nie porzucił stylu życia opartego o nadużywanie alkoholu, narkotyki i hazard.
Jakie są skutki wydziedziczenia?
Wydziedziczoną osobę traktuje się tak jakby nie dożyła otwarcia spadku – w żaden sposób nie może uczestniczyć w podziale majątku.
W przypadku wydziedziczenia zstępnych (dzieci, wnuki) – ich zstępni są uprawnieni do zachowku w miejsce wydziedziczonego.
Kiedy wydziedziczenie jest bezskuteczne?
Zważywszy na to, że wydziedziczenia można dokonać wyłącznie w testamencie, podlega ono takim samym rygorom jak sam testament.
Zobacz: Nieważność testamentu
Ponadto pozostają dalsze rygory lub okoliczności powodujące bezskuteczność wydziedziczenia, bez konieczności obalania całego testamentu:
- niespełnienie przesłanek dla wydziedziczenia - zarówno pierwotnie (w ogóle nie było przesłanek do wydziedziczenia), jak i następczo (po wydziedziczeniu, przesłanki wygasły);
- przebaczenie przez spadkodawcę;
Przebaczenie jest ważną instytucją. Musi być dokonane przez spadkodawcę z właściwym rozeznaniem (nie musi mieć zdolności do czynności prawnych – np. w okresie remisji choroby psychicznej u osoby ubezwłasnowolnionej.
Przebaczenie nie musi mieć żadnej określonej formy – może być ustna (choć wówczas należy mieć świadków na tę okoliczność), pisemna, dorozumiana (np. poprzez odwołanie testamentu, czy wręcz powołanie wydziedziczonego do spadku), lub bezpośrednio w testamencie – jako np. zmiana.
Jak obalić wydziedziczenie ?
Osoba niesłusznie wydziedziczona może dochodzić swoich praw w postępowaniu o zachowek.
Zobacz serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat