REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieważność testamentu

Subskrybuj nas na Youtube
Brak podpisu, zawarcie warunku lub terminu a także brak daty powoduje nieważność testamentu.
Brak podpisu, zawarcie warunku lub terminu a także brak daty powoduje nieważność testamentu.

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady każdy może sporządzić testament. W praktyce są jednak sytuacje w której jest to niemożliwe. Również niezachowanie formy, lub inne okoliczności faktyczne, mogą spowodować jego nieważność.

Błędy formalne

REKLAMA

1. Testament nie spisany własnoręcznie

Testament holograficzny (własnoręczny) musi być spisany w całości przez spadkodawcę. Oznacza to, że nie może być spisany np. na komputerze i tylko podpisany. Podobnie nie może być podyktowany innej osobie i następnie podpisany (nie licząc testamentu notarialnego i allograficznego)

2. Brak podpisu na testamencie odręcznym

Nie podpisanie testamentu zwykłego – powoduje jego nieważność. Podpis jest niezbędny do złożenia oświadczenia woli w formie pisemnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Uzależnienie spadkobrania od warunku lub terminu

Jeśli spadkobierca uzależni przyznanie komuś spadku z zastrzeżeniem warunku, lub terminu – warunek ten jest pomijany. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w których wiadomo jest, że spadkobierca nie dokonałby takiego rozporządzenia, jeśli wiedziałby, że jest nieważne.

4. Testament wspólny

Wspólne oświadczenie dwóch osób (np. małżonków) co do majątku wspólnego jest nieważne. Testament może dotyczyć jedynie oświadczenia jednej osoby. Testamenty powinny być sporządzone na oddzielnych kartkach.

5. Wygaśnięcie testamentów szczególnych

Testamenty szczególny (ustny, podróżny i wojskowy) tracą swoją ważność w ciągu pół roku od ustania warunków umożliwiających spisanie zwykłego testamentu.

Porównaj: Jakie są rodzaje testamentów.

6. Brak daty:

Jeśli spadkodawca sporządził kilka testamentów, a z ich treści nie można wywnioskować ich wzajemnych relacji czasowych – testament może być uznany za nieważny.

7. Złe osoby świadków

W przypadku testamentów: allograficznych, ustnego, podróżnego i wojskowego, niezbędna jest obecność świadków. Wobec nich istnieje kilka ograniczeń.

Bezwzględnie nie może być świadkiem:

  • kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych
    • tj. osoba niepełnoletnia, lub ubezwłasnowolniona częściowo, lub zupełnie.
  • niewidomy, głuchy lub niemy;
  • kto nie może czytać i pisać;
  • kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament;
  • skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.

Jeśli te osoby będą świadkami – testament będzie nieważny- niezależnie od okoliczności.

Względnie nie może być świadkiem:

  • - osoba dla której została przewidziana w testamencie jakakolwiek korzyść
  • - małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.

Jeżeli testament przewiduje dla świadka jakąś korzyść, lub przewiduje korzyść dla osoby wskazanej w punkcie drugim – nieważne jest wyłącznie to rozporządzenie.

Jeśli z treści testamentu wynika, że spadkodawca nie sporządziłby testamentu – bez przysporzenia dla ww. osób – cały testament jest nieważny.


Nieważność związana z osobą spadkodawcy

Nie każda osoba może sporządzić testament.

Wobec spadkodawcy wymagane jest posiadanie „pełnej zdolności do czynności prawnych”.

Przymiot ten przysługuje jedynie:

  • pełnoletnim
  • i nieubezwłasnowolnionym osobom.

Co więcej- testamentu nie można sporządzić w imieniu innej osoby :

  • nie mogą sporządzić testamentu rodzice i opiekunowie prawni
  • nie mogą sporządzić testamentu osoby posiadające pełnomocnictwo (choćby i notarialne).

Nieważność związana z wadami oświadczenia woli spadkodawcy.

Sporządzenie testamentu jest oświadczeniem woli spadkodawcy – jest to instytucja znana prawu cywilnemu. Dla odniesienie skutków prawnych oświadczenie musi być pozbawione wad. Prawo spadkowe przewiduje następujące wady oświadczenia woli spadkodawcy:

1. Sporządzenie w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;

  • Oznacza to sytuacje, w której dana osoba, mimo iż posiada pełną zdolność do czynności prawnych (jest pełnoletnia, nieubezwłasnowolniona) - z racji stanu emocjonalnego/psychicznego nie jest w stanie podjąć logicznej decyzji. Może to wynikać:
    • Z choroby psychicznej (psychozy, schizofrenia, ciężka depresja)
    • Choroby fizycznej (wylew, choroba Alzhaimera )
    • Nałogów (alkoholowych, narkotycznych)
  • Stanu wyłączającego świadomość nie można generalizować- skutecznym będzie oświadczenie woli sporządzone przez osobę chorą – w okresie remisji.
    • (z łac. Lucida intervalla – „jasna przerwa” – przebłysk świadomości – instytucja znana już prawu rzymskiemu).

2. Sporządzenie pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści.

  • Oznacza to takie sytuacje, w których spadkodawca popełnia błąd co do oceny prawa , lub faktów. Musi on dotyczyć rzeczy, która zadecydowała o sporządzeniu testamentu w takim charakterze:
  • Przykład :
    • Błąd faktyczny – spadkodawca jest przekonany o tym, że jego przyjaciel żyje w niedostatku – tak go o tym informował. Aby mu pomóc – przekazał mu 10.000 zł ze swojego spadku. Tymczasem zapisobiorca oszukiwał spadkodawcę o stanie swojego majątku. Jeśli spadkobiercy uzyskają taką wiedzę – mogą próbować obalić testament.

3. Sporządził testament w wyniku groźby.

  • Groźba nie musi być groźbą bezprawną w rozumieniu przepisów kodeksu karnego.
  • Groźba musi realnie wpływać na spadkodawcę, może dotyczyć:
    • Zdrowia i życia jego, lub jego krewnych i bliskich
    • Sytuacji materialnej
    • Opublikowania upokarzających informacji o nim, lub osobach mu bliskich.
  • Groźba musi być związana z obietnicą jej nie spełnienia, po sporządzeniu testamentu.
  • Przykład:
    • Jan C. groził Janowi Kowalskiemu, iż jeśli nie uczyni go spadkobiercą, zabije jego syna.
    • Jan C. groził Janowi Kowalskiemu, iż jeśli nie uczyni go spadkobiercą, lub nie przepisze mu części majątku – opublikuje informacje dotyczące przekrętu finansowego jego syna.
  • Groźba jest podwójnie regulowana – osoba grożąca spadkodawcy jest uznawana za niegodną dziedziczenia.

Posumowanie:

Jak widać sporządzenie testamentu może być trudniejsze niż się wydaje. Testament , pomimo tzw. „życzliwej wykładni” (sąd ma za zadanie, tak interpretować treść testamentu, aby można było wykonać jak najwięcej jego treści – dotyczy to jednak tylko zawartości „merytorycznej”)- ma wiele rygorów formalnych- których należy bezwzględnie przestrzegać.

Zobacz serwis: Testament

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.

REKLAMA

Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

REKLAMA

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

REKLAMA