Ingerencja w dokument testamentu
Jeśli testament znajduje się w posiadaniu spadkodawcy, może dokonać jego fizycznego zniszczenia – porwać, spalić. Jest to jednoznaczne z jego odwołaniem.
Może również pozbawić go cech, które świadczą o jego ważności :
- skreślić / zamazać cały tekst
- skreślić / zamazać / oderwać podpis.
W celu upewnienia się, iż skreślenie tekstu jest ważne (i przede wszystkim dokonane przez spadkobiercę)- skreślenie można parafować.
Spadkodawca może również
- skreślić część tekstu, a w jego miejsce napisać nowe rozporządzenie
- dopisać dodatkowy element.
Ingerencja musi pozwalać na wyraźne określenie- chęci zniszczenia, lub zmiany testamentu i to przez osobę upoważnioną (spadkodawcę) – warto zatem na poprawkach postawić podpis – oraz, zaznaczyć na nich oddzielną datę.
Sporządzenie nowego testamentu
Spadkodawca może również sporządzić nowy testament. W takiej sytuacji można przedstawić kilka możliwych rozwiązań
- Spadkodawca w nowym testamencie odwołuje stary, po czym dokonuje nowe go rozporządzenia spadkiem
- Ja, Jan Kowalski, świadomy podejmowanych czynności i bez żadnego nacisku, oświadczam iż odwołuję w całości testament sporządzony w dniu 23.09.2007r. Jednocześnie oświadczam, iż ustanawiam, moim spadkobiercą wobec całości majątku moją córkę Annę.
- Spadkodawca nie odwołuje testamentu, ale w innych sposób rozporządza majątkiem.
- W takim wypadku, unieważnione zostaje tylko te elementy poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić ze starym testamentem.
- Np. w 1 testamencie Jan Kowalski zapisał swój dom siostrze. W drugim ten sam dom zapisał swojemu bratu. W takiej sytuacji jeśli pozostałe elementy testamentu nie zmieniły się, zmianie ulega wyłącznie sprzeczny element starego testamentu.
- Spadkodawca ogranicza się do odwołania poprzedniego testamentu, nie dokonując nowego rozporządzenia majątkiem spadkowym. Jest rozwiązanie pozwalające odwołać testament, który znajduje się w posiadaniu innej osoby (powiernika)- kiedy nie można zniszczyć testamentu.
- Ja, Jan Kowalski, świadomy podejmowanych czynności i bez żadnego nacisku, oświadczam iż odwołuję w całości testament sporządzony w dniu 23.09.2007r.
W przypadku zmiany testamentu niezwykle istotne jest jego datowanie. Bez daty, w sytuacji, w której nie można określić wzajemnych relacji czasowych pomiędzy testamentami – obydwa będą nieważne.
Nieważność odwołania.
Do nieważności odwołania testamentu stosuje się te same normy, co do nieważności sporządzenia testamentu, w szczególności co do zdolności testowania, oraz formy.
Normy są jednak bezskuteczne w przypadku fizycznego zniszczenia testamentu (np. w wyniku niepoczytalności)- którego treści nie można odtworzyć.