REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje testamentów

Istnieje testament odręczny, notarialny, allograficzny, ustny, podróżny i wojskowy.
Istnieje testament odręczny, notarialny, allograficzny, ustny, podróżny i wojskowy.

REKLAMA

REKLAMA

Testament jest oświadczeniem woli spadkodawcy, sporządzanym na wypadek śmierci. Co do zasady testament powinien być spisany odręcznie – kodeks cywilny dopuszcza tu jednak wyjątki. W sytuacjach nadzwyczajnych dość daleko idące.

DZIAŁ 1: Testamenty zwykłe

REKLAMA

Testament odręczny (holograficzny)

Określenie „holograficzny” pochodzi z greckiego (od słów holos- cały i grafien – pisać). Oznacza ono, że testament musi być spisany ręcznie – w całości. Kodeks cywilny nie dopuszcza możliwości napisania testamentu za pomocą pisma maszynowego (czy to na maszynie do pisania, czy komputerze)- testament musi być spisany w całości odręcznie przez spadkodawcę. Oznacza to, że nie może być spisany w przez inną osobę, a jedynie podpisany przez spadkodawcę.

2. Testament notarialny

Testament jest sporządzany przez notariusza – w formie aktu notarialnego w obecności spadkodawcy. Po odczytaniu przez notariusza, lub inną osobę przez niego wskazaną treści aktu, zostaje on podpisany przez spadkodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli spadkodawca nie może się podpisać pozostawia na akcie tuszowy odcisk palca – inna osoba wpisuje wówczas imię i nazwisko spadkodawcy

Jeśli osoba jest głuchoniema – notariusz musi zadbać o to, żeby zrozumiała jego treść.

Jeśli jest niewidoma i głucha (głuchoniema) – może przybrać osobę zaufaną, która potwierdzi sporządzenie aktu w formie wnioskowanej.

Zobacz też: Czy można odwołać testament?

3. Testament allograficzny

Określenie allograficzny również pochodzi z greki (allos –inny, grafien- pisać). Oznacza testament spisany przez osobę inną niż spadkodawca. W obecnych realiach jest to sytuacja bardzo rzadko spotykana, a to z powodu kręgu osób, które mogą sporządzić testament zamiast spadkodawcy. Należą do nich osoby sprawujące określony w kodeksie cywilnym urząd :

  • wójta (burmistrza, prezydenta miasta),
  • starosta,
  • marszałek województwa,
  • sekretarz powiatu, lub gminy,
  • kierownik urzędu stanu cywilnego.

Osoby te nie mogą delegować innych urzędników. Testamentu nie może sporządzić osoba „upoważniona” do dokonania danej czynności.

Testamentu allograficznego nie mogą sporządzić osoby głuche, lub głuchonieme.

Oprócz urzędnika niezbędnym do sporządzenia testamentu, jest dwóch świadków (którzy nie mogą być wskazani w testamencie jako beneficjenci).

REKLAMA

Spadkodawca dyktuje testament, urzędnik natomiast spisuje protokół. Po jego odczytaniu , zostaje podpisany przez spadkodawcę, urzędnika oraz świadków. Jeśli spadkodawca nie może się podpisać – sporządza się odpowiednią adnotację w protokole.

W obecnej sytuacji, kiedy powyższe urzędy znacząco oddaliły się od mieszkańców (trudno sobie np. wyobrazić prezydenta Warszawy, czy Krakowa, którzy uczestniczą w sporządzaniu testamentu), ta forma testamentu ulega zanikowi.

Zobacz też: Testament wspólny małżonków

DZIAŁ 2: Testamenty szczególne.

W odróżnieniu od testamentów zwykłych, specjalne posiadają dwa ograniczenia :

  • Mogą być sporządzone wyłącznie w określonych w kodeksie cywilnym okolicznościach
  • Tracą moc po upływie 6 miesięcy od dnia ustania ww. okoliczności
    • bieg terminu ulega zawieszeniu na czas w którym spadkobierca nie może sporządzić innego testamentu.

Okoliczności:

  • Istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy.
    • (np. oświadczenie „na łożu śmierci” – kiedy nie ma czasu na zorganizowanie innej formy)
  • Istnieją inne okoliczności, przez które sporządzenie testamentu w innej formie jest niemożliwe, lub bardzo utrudnione.
    • Dotyczy sytuacji w których spadkodawca nie może sporządzić testamentu pisemnego – np. z uwagi na problemy z pisaniem i czytaniem (np. w wyniku afazji po wylewie), jest fizycznie niezdolny do czytania i pisania (np. w wyniku paraliżu, lub choroby).
    • Dotyczy również sytuacji, w których nie można sporządzić innego testamentu (notarialny, allograficzny)- niezależnie od przyczyn.

Testament ustny

Najpopularniejszy z testamentów szczególnych, zwłaszcza w małych miejscowościach. Często nadużywany z racji nieznajomości szczegółów go dotyczących. Obie przesłanki są od siebie niezależne.

Procedura:

  • Spadkodawca wygłasza swój testament w obecności co najmniej 3 świadków
  • Świadkowie muszą potwierdzić testament:
    • Przed śmiercią spadkodawcy : Jeden ze świadków spisuje treść testamentu w terminie nie późniejszym niż rok od jego wygłoszenia. Musi się pod nim podpisać spadkodawca , oraz co najmniej 2 świadków (powinni wszyscy).
    • Po śmierci spadkodawcy : Jeśli nie spisano testamentu w ww. sposób, jego treść powinna być potwierdzona przez świadków w terminie 6 miesięcy od daty otwarcia spadku- podczas postępowania o stwierdzenie nabycia spadku zostaną przesłuchani przez sąd w charakterze świadka. Jeśli przesłuchanie wszystkich świadków jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, sąd może poprzestać na przesłuchaniu 2 świadków.

Testament na statku lub w samolocie (podróżny)

Jest odpowiednikiem testamentu allograficznego, tylko że w miejsce urzędnika samorządowego, oświadczenie przyjmuje i spisuje dowódca statku, lub jego zastępca- w obecności 2 świadków.

Następnie pod protokołem podpisują się spadkodawca, dowódca lub jego zastępca oraz świadkowie.

Testament wojskowy

Może być sporządzany przez żołnierzy, oraz pracowników cywilnych Sił Zbrojnych w przypadku:

  •  mobilizacji
  •  wojny
  •  niewoli

Zobacz serwis: Testament

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

REKLAMA

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

Renta wdowia z ograniczeniami. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia?

Renata wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Prawo do renty będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Jednak są pewne ograniczenia. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu?

REKLAMA

Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

REKLAMA