Testament to jedyny sposób, aby rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci. Sporządzenie testamentu w większości przypadków wymaga poniesienia opłat. Najtańszy jest testament, który można sporządzić wyrażając ostatnią wolę przed urzędnikiem. Taki testament określany jest jako testament allograficzny.
Testament allograficzny znany jest także jako testament urzędowy bądź testament administracyjny. Podobnie jak testament pisemny (własnoręczny, holograficzny) oraz testament notarialny należy do kategorii testamentów zwykłych. Może więc być sporządzano w każdej sytuacji, w dowolnym czasie i przez każdą osobę, która posiada zdolność do czynności prawnych. Sporządzenie testamentu allograficznego wymaga wniesienia opłaty skarbowej.
Jak sporządzić testament allograficzny
Elementami formy testamentu allograficznego są:
- ustne oświadczenie spadkodawcy
- wobec osoby urzędowej,
- w obecności dwóch świadków,
- protokół, który zawiera
- treść oświadczenia,
- datę sporządzenia,
- odczytanie protokołu,
- podpisanie protokołu.
Aby testament allograficzny został ważnie sporządzony spadkodawca musi w obecności (co najmniej) dwóch świadków złożyć oświadczenie wobec jednej z wymienionych osób urzędowych:
- wójta (burmistrza, prezydenta miasta),
- starosty,
- marszałka województwa,
- sekretarza powiatu albo gminy lub
- kierownika urzędu stanu cywilnego.
Testament allograficzny – ile wynosi opłata skarbowa
Sporządzenie testamentu allograficznego wymaga poniesienia opłaty skarbowej. Opłata skarbowa za sporządzenie protokołu zawierającego ostatnią wolę spadkodawcy wynosi 22 zł (słownie: dwadzieścia dwa złote). Do opłaty tej nie dolicza się podatku od towarów i usług.
Opłata skarbowa w wysokości 22 zł jest należna bez względu na to, jakiego rodzaju zapisy zawiera testament. Przypomnijmy, że w odniesieniu do testamentu notarialnego jest inaczej. Jeśli spadkodawca chce umieścić w testamencie zapis (zwykły bądź windykacyjny), polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku (wydziedziczenie), wysokość taksy notarialnej może być trzy-, a nawet czterokrotnie wyższa niż w przypadku testamentu niezawierającego tego rodzaju elementów.