REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto nie będzie mógł być świadkiem testamentu ustnego?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Kto nie będzie mógł być świadkiem testamentu ustnego?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej 3 świadków. Kto może być świadkiem testamentu ustnego? Kto nie będzie mógł być świadkiem? Jak zmienią się przepisy, kiedy w życie wejdzie projektowana nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego o testamentach?

Testament ustny jest najczęściej występującą w praktyce formą testamentu szczególnego. Z tego sposobu wyrażenia ostatniej woli można skorzystać w określonych, szczególnych sytuacjach, w których sporządzenie testamentu zwykłego nie jest możliwe. 

REKLAMA

Przepisy Kodeksu cywilnego ograniczają krąg osób, które mogą być świadkami testamentu ustnego. Jest to podyktowane dążeniem do zapewnienia bezstronności świadków, oraz wyeliminowania wątpliwości osób trzecich co do tej bezstronności. Dlatego przyjęto co do zasady, że z kręgu osób mogących być świadkami testamentu ustnego wyłączona jest osoba, dla której testament przewiduje jakąkolwiek korzyść oraz osoby powiązane z nią ścisłymi więzami rodzinnymi. Nowelizacja poszerza ten krąg wyłączeń.

Kto może być świadkiem testamentu ustnego?

W dotychczasowym stanie prawnym świadkiem przy sporządzeniu testamentu ustnego może być każdy, za wyjątkiem:

  • osoby, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść,
  • małżonka tej osoby, 
  • jej krewnych lub powinowatych pierwszego i drugiego stopnia,
  • osób pozostających z nią w stosunku przysposobienia.

Krewni lub powinowaci pierwszego stopnia to: ojciec, matka, dziecko, teść, teściowa. Krewni lub powinowaci drugiego stopnia to: dziadek, babcia, wnuk, wnuczka, brat, siostra, szwagier, szwagierka.

Jak zmieni się krąg świadków testamentu ustnego?

Nowelizacja Kodeksu cywilnego poszerza krąg osób, które nie mogą być świadkami testamentu ustnego o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • krewnych lub powinowatych trzeciego i czwartego stopnia osoby, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść,
  • osobę pozostającą we wspólnym pożyciu z tą osobą,
  • byłego małżonka albo małżonka w separacji tej osoby,
  • osoby, co do których stosunek przysposobienia z tą osobą został rozwiązany.

REKLAMA

Autorzy projektu nowelizacji przyjęli, że od bycia świadkiem testamentu powinni być wyłączeni krewni do czwartego stopnia pokrewieństwa, tak, aby objąć kręgiem osób wyłączonych siostrzeńców, siostrzenice, bratanków, bratanice, stryjostwo i wujostwo oraz rodzeństwo cioteczne beneficjenta spadku. Do tego kręgu zostały włączone osoby pozostające we wspólnym pożyciu (konkubina/konkubent) beneficjenta. 

Projektodawca uwzględnił postulaty, by wyraźnie zapisać w ustawie, że wyłączenie dotyczy także małżonka pozostającego w separacji lub rozwiedzionego. Regulacja ta ma znaczenie zarówno w sytuacji, gdy małżonek w separacji lub były małżonek, nadal zachowują bliskie relację z osobą, która otrzymywałaby z testamentu jakąkolwiek korzyść, jak i w sytuacji, gdy relacja między pozostającymi w separacji małżonkami lub małżonkami rozwiedzionymi jest szczególnie napięta i zdominowana emocjami. Na podobnej zasadzie projektodawca uznał, że powody wyłączenia od bycia świadkiem testamentu powinny istnieć także po rozwiązaniu przysposobienia, gdyż sytuacja taka mogłaby także wzbudzać uzasadnione wątpliwości co do bezstronności takiej osoby.

Quiz

Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, co wiesz o testamentach!

ShutterStock

Czy świadkiem testamentu będzie mógł być przedstawiciel osoby prawnej?

Projekt ponadto wychodzi naprzeciw sytuacjom, w których rozrządzenia testamentowe przewidują korzyści dla osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Świadkiem testamentu ustnego, który przyznaje jakąkolwiek korzyść osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną nie będzie mogła być:

  • osoba uprawniona do reprezentacji takie osoby prawnej lub jednostki, 
  • jej wspólnik lub akcjonariusz.

REKLAMA

W szczególności zatem świadkiem testamentu ustnego nie będzie mógł być np. członek zarządu osoby prawnej, wspólnik spółki osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) uprawniony do jej reprezentacji, osoba reprezentująca stowarzyszenie zwykłe – jeśli dany podmiot będzie beneficjentem spadku. Świadkiem będzie mógł być natomiast członek innego organu osoby prawnej (np. rady nadzorczej). 

Świadkami testamentu ustnego nie będą mogli być także wspólnik lub akcjonariusz osoby prawnej (lub jednostki), jako że osoby te są rzeczywistymi beneficjentami w przypadku spadkobrania przez osobę prawną, co podwyższa ryzyko ewentualnego fałszowania przez te osoby testamentu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA