Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
Zapis windykacyjny
Możliwość zapisu konkretnego składnika majątku konkretnej osobie jest możliwe dopiero od 23 października 2011 roku. Zapis tego typu ułatwia spadkodawcy rozporządzenie swoim majątkiem na wypadek śmierci wedle swego uznania, omijając kwestie związane z ułamkowymi częściami spadku.
REKLAMA
Przedmiot zapisu
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być rzecz oznaczona co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne jak również ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.
Przedmiot zapisu musi w chwili otwarcia spadku należeć do spadkodawcy i spadkodawca nie powinien być zobowiązany do jego zbycia. Zapis windykacyjny nie może być uczyniony z zastrzeżeniem warunku lub terminu.
Zapisem windykacyjnym nie można przekazać sumy pieniędzy.
Zobacz: Zapis windykacyjny w pytaniach i odpowiedziach
Forma
Zapis windykacyjny dla swojej ważności potrzebuje formy aktu notarialnego. Przy zachowaniu tej formy na zapisobiercę przechodzą już z chwilą śmierci spadkodawcy wszystkie prawa i obowiązki związane z nabyciem konkretnej rzeczy.
Zapis przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zapis może obejmować zarówno przedsiębiorstwo jednoosobowe prowadzone przez spadkodawcę jak i zbywalne prawa majątkowe takie jak na przykład udziały w spółce z o. o. Dziedziczenie spółek handlowych, a dokładnie wstępowanie spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika, jest w dużej mierze uzależnione od ustaleń zawartych w umowie spółki. W niektórych spółkach wstąpienie nie będzie możliwe, jeżeli spadkobierca nie będzie spełniał określonych warunków. W spółce partnerskiej adwokatów na miejsce zmarłego partnera będzie mógł wejść jego spadkobierca, o ile będzie posiadał uprawnienia do wykonywania tego samego wolnego zawodu.
Często śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki. W takim przypadku spadkobiercy wspólnika są uprawnieni do przysługującej mu części majątku spółki.
Zobacz serwis: Spadki
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA