Który z pozostawionych testamentów jest wiążący?
REKLAMA
REKLAMA
Otwarcie testamentów
W chwili śmierci spadkodawcy dochodzi do otwarcia testamentu. W przypadku, gdy jest kilka testamentów, to osoby je posiadające, muszą złożyć je w sądzie, gdy dowiedzą się o śmierci ich autora. Jeżeli zaniedbają ten obowiązek odpowiadają za szkodę, jaką wyrządzą.
REKLAMA
Wszystkie dostarczone testamenty zostają otwarte i ogłoszone. Sąd bada, czy otwarte i ogłoszone testamenty są ważne i czy nie zostały odwołane. Po otwarciu sąd ustala, kto jest spadkobiercą i stwierdza nabycie przez niego spadku.
Sąd nie otworzy lub nie ogłosi testamentu, jeżeli nie zostanie mu przedstawiony dowód śmierci spadkodawcy.
O otwarciu i ogłoszeniu testamentu sąd powiadomi te osoby, których dotyczą zawarte w testamencie rozporządzenia.
Przy istnieniu kilku testamentów sąd ustala, którzy spadkodawcy zawarci w testamentach będą dziedziczyć. W tym celu stwierdza, który testament jest ważny i czy nie został odwołany.
Zobacz: Jak przechowywać testament?
Odwołanie testamentu
REKLAMA
Odwołanie testamentu można dokonać na kilka sposobów. Spadkodawca może sporządzić nowy testament, zniszczyć dokument zawierający jego oświadczenie lub pozbawić go cech, od których zależy jego ważność oraz dokonać w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.
Szczególnie pierwszy sposób odwołania testamentu – sporządzenie nowego, prowadzi do pozostawienia kilku testamentów jednego spadkodawcy. Dla tego bardzo istotnym elementem jest oznaczenie daty sporządzenia. Jeżeli nowy testament nie ma wzmianki o odwołaniu testamentu poprzedniego, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.
Do dziedziczenia powołani są ci spadkobiercy, którzy są wskazani w ważnym i nieodwołanym testamencie.
Kontrowersje budzi kwestia, czy odwołany testament przywraca moc prawną wcześniejszego testamentu. Można odnaleźć głosy pozytywne i negatywne wobec obu stanowisk.
Zobacz serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat