Ustanowienie zapisu
Zapis może ustanowić jedynie spadkodawca, dokonuje tego wyłącznie osobiście. Nie jest możliwe dokonanie tego za pomocą innej osoby. Zapis ustanowiony na kilka osób, bez określenia ich przydziałów, jest dzielony i zapisobiorcy otrzymują go w równych częściach.
Dalszy zapis
Istnieje możliwość obciążenia zapisem również zapisobiorcę. Gdy rzecz określona jako przedmiot zapisu stanie się już własnością zapisobiorcy, to będzie miał on obowiązek do dokonania jakiś wydatków na rzecz kolejnego zapisobiorcy.
Wcielenie zapisu w życie
Zapisobiorca nie staje się właścicielem zapisanej mu rzeczy automatycznie po śmierci spadkodawcy. Przysługuje mu za to prawo do żądania wydania mu rzeczy, które są przedmiotem zapisu. Żądanie to kierowane jest do spadkobiercy. Zapis jest jednym z długów spadkowych. Do przeniesienia własności niezbędna jest umowa. W zależności, jaka własność ma być przeniesiona (własność nieruchomości lub ruchomości) to do przeniesienia własności będzie potrzebna odpowiednia forma, np. w przypadku nieruchomości wymagany będzie akt notarialny.
Zobacz również: Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?
Termin wykonania zapisu
Gdy w testamencie brak jest określenia terminu do wykonania zapisu, to zapisobiorca może żądać wykonania zapisu zaraz po ogłoszeniu testamentu. Jeżeli czas jest oznaczony, można żądać realizacji zapisu po upływie określonego czasu. Nie można domagać się realizacji zapisu przed tą oznaczoną datą.
Przedawnienie roszczenia
Termin na realizację zapisu przedawnia się z upływem pięciu lat od dnia, w którym zapis stał się wymagalny. Po tym terminie roszczenie majątkowe wobec spadkobiercy jest już niemożliwe.
Podatek
Zasadniczo dziedziczenie podlega opodatkowaniu. Podobnie jest z zapisem, od którego także odprowadzany jest podatek.
Zobacz również serwis: Spadki