Sposoby odwołania testamentu
Testator ma kilka możliwości zmiany swojej woli wyrażonej w testamencie. Może testament zniszczyć, pozbawić go cech, od których zależy jego ważność np. usunąć podpis. Spadkodawca może dopisać do testamentu lub wykreślić postanowienia, z których wynika wola odwołania jego postanowień, czy też sporządzić nowy testament. Nie można wymagać podania przyczyny odwołania testamentu. Jest to prawo zagwarantowane przepisami prawa spadkowego. Nie jest też wymagane użycie ściśle określonych słów czy zwrotów. Testamentu nie może odwołać osoba ubezwłasnowolniona, może to uczynić jedynie osoba posiadająca pełna zdolność do czynności prawnych.
Zobacz również: Testament wspólny małżonków
Nowy testament
Sporządzając nowy testament spadkodawca musi koniecznie pamiętać o opatrzeniu go datą, która będzie miała decydujące znaczenie przy dziedziczeniu i określeniu który z alternatywnych testamentów jest ważny. Jeśli zapisy nowego testamentu nie odwołują starych zapisów, to za odwołane uznaje się te postanowienia poprzedniego testamentu, które nie dają się pogodzić z treścią nowego testamentu. Nie ma wymogu, by nowy testament miał taka samą formę jak poprzedni. Jeśli pierwotna wersja była sporządzona przez osobę urzędową np. wójta w obecności dwóch świadków (testament urzędowy) to nic nie stoi na przeszkodzie by odwołać go testamentem własnoręcznym czy też ustnym. Odwołanie nowego testamentu nie przywraca ważności testamentu poprzedzającego go.
Ważność nowego testamentu
Nowy testament będzie skuteczny, jeśli będzie ważny. Oznacza to, że wykluczone są wady oświadczenia woli i wady formalne takie jak brak podpisu, brak oznaczenia spadkodawcy i spadkobierców. Testament jest nieważny, gdy został sporządzony pod wpływem groźby lub błędu, który uzasadnia przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod jego wpływem, nie sporządziłby testamentu tej treści.
Zobacz również serwis: Spadki