Testament wspólny małżonków
REKLAMA
REKLAMA
Nie można wspólnie sporządzić testamentu
Małżonkowie nie mogą wspólnie napisać testamentu. Może on bowiem zawierać ostatnią wolę tylko jednej osoby.
REKLAMA
Taki testament jest zatem nieważny.
To, jakie skutki będzie miało w przyszłości sporządzenie takiego testamentu, zależy od dalszych kroków małżonków.
Jan i Zuzanna małżeństwo K. sporządzili razem testament. Jednak Pani Zuzanna dowiedziała się, że taki dokument nie będzie ważny. Dlatego napisała własnoręczny testament. Pan Jan zaś udał się do notariusza i tam sporządził testament notarialny.
Wprawdzie wspólny testament małżonków jest nieważny, jednak testamenty sporządzone później przez małżonków oddzielnie są ważne.
Jan i Zuzanna K. sporządzili wspólnie testament. Rok później zmarł Pan Jan K., nie pozostawiwszy innego testamentu poza tym, który napisał wspólnie z żoną.
W tej sytuacji do dziedziczenia dojdą spadkobiercy ustawowi Pana Jana.
Testamentu nie można sporządzić przez przedstawiciela.
Cechy ważnie sporządzonego testamentu ręcznego
Testament własnoręczny powinien być sporządzony pismem odręcznym. Nie można posługiwać się maszyną do pisania. Nie jest możliwe również sporządzenie testamentu na komputerze.
Zobacz również: Czy testament napisany na komputerze jest ważny
Nie jest konieczne umieszczanie tytułu „testament” czy „ostatnia wola”. Najważniejsze, żeby z treści testamentu wynikała ostatnia wola spadkodawcy.
Ponadto testament musi być własnoręcznie podpisany. Najlepiej podpisem czytelnym. Podpis nieczytelny dopuszcza się jedynie wtedy, gdy pozwala on na identyfikację osoby spadkodawcy.
Rozporządzenia testamentowe dokonane po podpisaniu dokumentu są nieważne.
Pan Tomasz sporządził własnoręczny testament, w którym do dziedziczenia powołał swojego syna. Dokument opatrzył swoim podpisem, po czym pod podpisem umieścił zapis: „Moja córka Ilona otrzyma mój samochód, jeżeli zda egzamin na prawo jazdy”.
Zapis dokonany pod testamentem niestety jest nieważny, ponieważ spadkodawca dokonał go już po podpisaniu testamentu.
Co do zasady testament powinien również być opatrzony datą. Szczególnie ważne jest opatrzenie datą testamentów w sytuacji, gdy spadkodawca sporządził ich kilka albo wówczas, gdy wystąpiły u niego zaburzenia psychiczne.
Jeżeli brak daty nie powoduje wątpliwości co do możliwości sporządzenia przez spadkodawcę ważnego testamentu, wówczas jest on ważny mimo braku daty.
Zobacz również serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat