Odrzucenie spadku przez jednego ze spadkobierców testamentowych
REKLAMA
REKLAMA
NIE
REKLAMA
Spadkobierca może powołać do części lub całości spadku kilku spadkobierców. W takim przypadku dziedziczą (co do zasady) w częściach równych. W tym przypadku po 1/2.
Jeśli jeden ze spadkobierców nie może lub nie chce przyjąć spadku – wówczas jego udział spadkowy przenosi się na pozostałych (tzw. przyrost).
W niniejszej sprawie, w wyniku odrzucenia spadku przez jednego ze spadkobierców – całość spadku pozostanie przy drugim spadkobiercy. Trzeci syn spadkodawcy mógłby być powołany do spadku dopiero jeśli obaj spadkobiercy testamentowi odrzuciliby spadek.
Z czego to wynika
Spadkodawca powołując spadkobierców w testamencie – sam kształtuje ich grono. Przepisy ustawy (regulujące krąg spadkobierców ) są w tym momencie wtórne. Dziedziczenie ustawowe może zaistnieć dopiero wtedy jeśli wola spadkodawcy nie może być spełniona – z uwagi na niechęć, lub niemożliwość przyjęcia spadku (np. wskazana osoba zmarła przed spadkodawcą).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA