REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek na Ukrainie odziedziczony przez obywatela Polski

Anna Doboszczak
Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni
Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych
Jak wygląda dziedziczenie spadku z Ukrainy przez polskiego obywatela?/fot. Shutterstock
Jak wygląda dziedziczenie spadku z Ukrainy przez polskiego obywatela?/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy nabycie spadku na Ukrainie przez obywatela Polski wiąże się ze skomplikowaną procedurą? O jakich terminach warto pamiętać?

Dziedziczenie spadku na Ukrainie przez polskiego obywatela

Wielu spośród obywateli Polski posiada dalszą lub bliższą rodzinę na Ukrainie. Czasem o jej istnieniu dowiadują się dopiero po śmierci członka rodziny zamieszkującego tereny sąsiedniej Ukrainy. Stąd pojawia się wiele zasadnych pytań, m.in: czy Polak może dziedziczyć po zmarłym na Ukrainie? Jak taki „proces” dziedziczenia wygląda? Czy trzeba spełnić jakieś szczególne przesłanki, aby dziedziczyć po zmarłym na Ukrainie krewnym?

REKLAMA

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Jakie prawo?

W stosunkach między Polską a Ukrainą obowiązuje, wymieniana już wielokrotnie w pozostałych artykułach publikowanych na portalu, umowa z dnia 24 maja 1993 r. o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych.

Art. 37 wymienionej umowy stanowi:

„1. Stosunki prawne w zakresie dziedziczenia mienia ruchomego określa prawo tej Umawiającej się Strony, której obywatelem był spadkodawca w chwili śmierci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosunki prawne w zakresie dziedziczenia mienia nieruchomego określa prawo tej Umawiającej się Strony, na której terytorium mienie to jest położone.

Ustalenie, czy rzecz wchodząca w skład spadku jest ruchomością czy nieruchomością, określa prawo tej Umawiającej się Strony, na której terytorium rzecz ta się znajduje”.

Zatem, jeśli mowa o ustaleniu istnienia prawa własności nieruchomości, znajdującej się na Ukrainie jurysdykcję mają sądy ukraińskie.

Termin dla przyjęcia spadku

Zgodnie z art. 1270 Kodeksu Cywilnego Ukrainy:

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Dla przyjęcia spadku ustanawia się termin sześciomiesięczny, biegnie on od momentu otwarcia spadku.

Analogiczną regulację i taki sam termin na przyjęcie bądź odrzucenie spadku ustanawia polski ustawodawca w polskim Kodeksie cywilnym.

REKLAMA

Co ciekawe, w stosunku do obcokrajowców (gdy mowa o dziedziczeniu spadku) obowiązują takie same przepisy jak i do obywateli Ukrainy. A zatem Polacy z powodzeniem mogą dziedziczyć nieruchomości (ruchomości) po krewnych na Ukrainie i nie jest to obwarowane żadnymi szczególnymi przesłankami.

Cudzoziemcy w terminie sześciu miesięcy powinni osobiście bądź przez pełnomocnika złożyć w kancelarii notarialnej właściwej ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy oświadczenie o przyjęciu/odrzuceniu spadku. Jeśli miejsce zamieszkania spadkodawcy jest nieznane  w siedzibie właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości. (art. 1221 Kodeksu Cywilnego Ukrainy).

Jeśli spadkobierca – cudzoziemiec nie może stawić się we właściwym miejscu na Ukrainie, oświadczenie o przyjęciu spadku składa w ambasadzie bądź konsulacie Ukrainy za granicą. Spadkobiercy-cudzoziemcy, którzy w określonym terminie nie złożyli u notariusza oświadczenia o przyjęciu spadku, są uznawani za osoby które nie nabyły spadku. Jednak, na wniosek spadkobiercy, który uchybił sześciomiesięcznemu terminowi z usprawiedliwionych powodów, za zgodą pozostałych spadkobierców można przedłużyć termin do złożenia oświadczenia w kancelarii notarialnej.

Jeśli spadkobierca nabył w drodze dziedziczenia nieruchomości znajdujące się na Ukrainie, notariusz wydaje specjalny akt notarialny stwierdzający o przejściu nieruchomości w drodze nabycia spadku na spadkobiercę.

Jak zatem wynika z powyższych informacji, nabycie spadku na Ukrainie przez obywatela Polski nie jest skomplikowaną procedurą i nie wymaga pomocy osób trzecich. Jeżeli jesteśmy spadkobiercami osoby, która pozostawiła spadek na Ukrainie należy jedynie pamiętać o sześciomiesięcznym terminie na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku. Jeżeli spadkobierca uchybi temu terminowi bez  uzasadnionej przyczyny – niestety nie nabędzie spadku po spadkodawcy.

Polecamy serwis: Spadki

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA