Wspólny testament małżonków i umowa o spadek w prawie niemieckim

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
rozwiń więcej
Umowa o spadek w prawie niemickim/ Fot. fotolia
Niemieckie prawo spadkowe , inaczej niż w Polsce (art. 942 KC), przewiduje też możliwość sporządzenia wspólnego testamentu (gemeinschaftliches Testament), ale tylko przez małżonków. Dotyczy to również zalegalizowanych związków partnerskich.

Testament wspólny małżonków

Wspólny testament może być sporządzony w ten sposób, że jeden z małżonków napisze go w całości pismem ręcznym i obydwoje go podpiszą. Małżonek, który tylko podpisuje sporządzony testament powinien podać datę i miejsce złożenia podpisu.

Wspólny testament może być też sporządzony w formie aktu notarialnego. Najczęściej sporządzane są wspólne testamenty w formie tzw. berlińskiego testamentu (Berliner Testament). W tym testamencie małżonkowie powołują się wzajemnie do całości ich spadku. Oznacza to, że wdowa albo wdowiec dziedziczą cały spadek i tym samym dzieci i rodzice spadkodawcy są wydziedziczone. Małżonkowie powołują też na wypadek śmierci wdowca albo wdowy dalszych spadkobierców, z reguły ich dzieci. Żeby uniknąć konfrontacji wdowy albo wdowca z roszczeniami dzieci o zachowek,  berlińskie testamenty zawierają zastrzeżenie, że ten zstępny (dziecko), który domaga się od wdowca albo wdowy wypłaty zachowku, otrzyma po śmierci ostatniego rodzica tylko zachowek i nie będzie jego spadkobiercą. Podobnie jak umowa o spadek, wspólny testament może zawierać rozporządzenia na wypadek śmierci obydwu małżonków, które pozostają we wzajemnym stosunku zależności (tzw.Wechselbezüglichkeit). Z takim stosunkiem wzajemnej zależności mamy do czynienia, jeżeli rozporządzenie  jednego z małżonków nie byłoby dokonane bez rozporządzenia drugiego małżonka. Dotyczy to m in. powołania do spadku i zapisu testamentowego ( §§ 2147 i nast. BGB  Vermächtnis ). Ten wzajemny stosunek zależności powoduje, że odwołanie jednego rozporządzenia powoduje nieważność drugiego.

Zobacz również serwis: Spadki

Wspólny testament - w przeciwieństwie do umowy o spadek – może być za życia obydwojga małżonków - przez każdego z nich odwołany i to niezależnie od tego, czy to prawo do odwołania zostało zastrzeżone w testamencie.

Prawo do odwołania wspólnego testamentu jest zatem niezrzekalne. Umowa o spadek może być natomiast odwołana, jeżeli jest to w niej zastrzeżone albo możliwość odwołania przewidziana jest w ustawie.

Po śmierci jednego z małżonków wspólnego testamentu rozporządzenia wzajemnie zależne nie mogą być zmienione. Dotyczy to też umowy o spadek. Dopóki wspólny testament nie został odwołany, żaden z małżonków nie może sporządzić nowego własnego testamentu, który stałby w sprzeczności do wspólnego.

Zobacz również: Spadek w Niemczech - kto ma prawo do zachowku?


Niemieckie prawo spadkowe przewiduje też możliwość zawierania umów o spadek między dowolnymi osobami, a więc nie tylko między małżonkami (Erbvertrag).

Umowa o spadek może być sporządzona pod rygorem nieważności tylko w formie aktu notarialnego.

Ze względu na możliwość wykluczenia odwołania, umowa o spadek jest najbardziej trwałą formą rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci. 

W prawie polskim umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna (art. 1048 Kodeksu cywilnego). Prawo polskie zna umowę spadkową tylko odnośnie zrzeczenia się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy.

W przypadku ustania małżeństwa przez rozwód albo jego unieważnienie wspólny testament lub umowa o spadek tracą ważność  z mocy ustawy (§2268 ust. 1 i §2077 ust. 1 BGB – niem. KC)) , chyba że z jego treści coś innego wynika.

Zobacz również: Jak odrzucić spadek w Niemczech?

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...