Porada Eksperta: Prawa spadkowe adoptowanych dzieci w Niemczech
REKLAMA
REKLAMA
Dzieci adoptowane przed 31.12.1976 r.
REKLAMA
Prawa dzieci przysposobionych przed dniem 31.12.1976 r., wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych nie ustają. Znaczy to, że zaadoptowane dzieci mają w dalszym ciągu prawa spadkowe w stosunku do swoich dotychczasowych krewnych. Przez adopcję nabywają zaś dodatkowo prawa spadkowe w stosunku do przysposabiającego. Nie mają jednak praw spadkowych w stosunku do krewnych przysposabiającego.
Dzieci adoptowane po 1.01.1977 r.
Adopcje małoletnich dzieci po dniu 1.01.1977 r. są tzw. adopcjami pełnymi (Volladoption). Adopcja prowadzi do ustania praw spadkowych zaadoptowanego dziecka w stosunku do jego krewnych.
Zaadoptowane dziecko jest spokrewnione z adoptującym i jego rodziną.
Przy adopcji małoletniego przez jego krewnych albo drugiego małżonka wygasają prawa spadkowe dziecka tylko w stosunku do rodziców, a nie w stosunku do pozostałych krewnych, ale też z pewnymi ograniczeniami.
Zobacz również: Spadek w Niemczech - kto ma prawo do zachowku?
Dzieci pełnoletnie
Adopcje dzieci pełnoletnich nie prowadzą do ustania ich stosunków spadkowych do ich krewnych. Sytuacja prawna dzieci pełnoletnich jest podobna do dzieci zaadoptowanych przed dniem 31.12.1976 r.
Na wniosek przysposabiającego albo pełnoletniego dziecka sąd rodzinny może orzec pełną adopcję.
Sąd rodzinny
Organem państwowym, która orzeka adopcję, jest - od wejścia w życie reformy sądowej postępowania w sprawach rodzinnych w dn.1.09.2009 - sąd rodzinny (Familiengericht) jako osobny wydział sądu rejonowego (Amtsgericht). Przed reformą właściwe były sądy opiekuńcze.
W ramach postępowania sąd wysłuchuje wszystkie zainteresowane osoby, urząd do spraw młodzieży i inne organizacje.
Sąd ma obowiązek osobistego wysłuchania dziecka.
Tak jak w Polsce przysposobić można dziecko tylko dla jego dobra.
Zobacz również: Jak odrzucić spadek w Niemczech?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat