Zmiany w prawie międzynarodowym prywatnym
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku sporów transgranicznych normy prawa prywatnego międzynarodowego wskazują prawo właściwe w konkretnej sytuacji. Tak się może zdarzyć, w przypadku rozwodu osób o różnych narodowościach, sytuacji gdy strony stosunku sprzedaży pochodzą z różnych krajów, czy przeprowadzania arbitrażu pomiędzy osobami mieszkającymi w różnych państwach.
REKLAMA
Małżeńskie stosunki majątkowe
Zgodnie ze nowelizacją p.p.m. małżonkowie mogą poddać swoje stosunki majątkowe prawu ojczystemu jednego z nich albo prawu państwa, w którym jedno z nich ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu. Wyboru prawa można dokonać także przed zawarciem małżeństwa.
Zobacz: Rozwód krok po kroku
Rozwiązanie małżeństwa podlega wspólnemu prawu ojczystemu małżonków z chwili żądania rozwiązania małżeństwa.
W sytuacji gdy brak jest wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje w chwili żądania rozwiązania małżeństwa mieszkają.
Jeśli małżonkowie nie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa wspólnego miejsca zamieszkania właściwe będzie prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mieli ostatnio miejsce wspólnego zwykłego pobytu, jeżeli jedno z nich ma w nim nadal miejsce zwykłego pobytu.
Kwestia dziedziczenia
Zgodnie z prawem spadkodawca w może poddać sprawę spadkową swojemu prawu ojczystemu, prawu miejsca swojego zamieszkania albo prawu miejsca swojego zwykłego pobytu z chwili dokonania tej czynności lub z chwili swojej śmierci.
Gdyby zdarzyła się sytuacja, że prawo nie zostało wybrane, właściwe będzie prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci.
W kwestii właściwej formy dla dokonania czynności prawnej Art. 25. 1. ustawy wskazuje, że wystarczy zachowanie formy przewidzianej przez prawo państwa, w którym czynność zostaje dokonana.
Formalności spadkowe – stwierdzenie nabycia spadku czy akt poświadczenia dziedziczenia
Ubezpieczenie
Odnośnie ubezpieczenia jeśli prawo polskie przewiduje obowiązek ubezpieczenia, umowa takiego ubezpieczenia podlega prawu polskiemu. Jeśli prawo państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które przewiduje obowiązek ubezpieczenia, każe dla umowy takiego ubezpieczenia stosować jako właściwe własne prawo, stosuje się to prawo.
Arbitraż
Po nowelizacji zawierając umowę o arbitraż to same strony sporu wybierają prawa właściwe. W razie braku wyboru prawa, umowa o arbitraż podlega prawu państwa, w którym znajduje się uzgodnione przez strony miejsce arbitrażu. Jeżeli nie dokonano takiego uzgodnienia umowa o arbitraż podlega prawu właściwemu dla stosunku prawnego, którego spór dotyczy; wystarczy jednak, że umowa jest skuteczna według prawa państwa, w którym postępowanie się toczy lub sąd arbitrażowy wydał orzeczenie –wskazuje art.39.
Zmiany te mają na celu ułatwienie wyboru prawa właściwego w sytuacjach
Zobacz: Polubowne metody rozstrzygania konfliktu
Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe: Dz. U. z 2011 r. Nr. 80, poz. 432.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA