Jak uregulowane jest dziedziczenie we Włoszech?
REKLAMA
REKLAMA
Dziedziczenie beztestamentowe
REKLAMA
Dziedziczeniem beztestamentowym rządzą zasady odpowiadające swoją treścią sytuacji, jaka zaistniała po śmierci osoby posiadającej jakiś majątek. Gdy osoba taka była bezdzietna oraz nie pozostawiła małżonka, uprawnionymi do dziedziczenia są jej rodzice oraz bracia i siostry.
W przypadku, gdy osoba niezamężna pozostawiła po sobie dzieci to właśnie one dziedziczą w równych częściach cały jej majątek.
Gdy zmarły pozostawił po sobie tylko współmałżonka, dziedziczy on cały majątek pod warunkiem braku zstępnych, wstępnych, braci i sióstr.
W razie, gdy spadkodawca pozostawił małżonka oraz dzieci. Majątek jest rozdzielany pomiędzy te osoby. Gdy małżonkowie doczekali się tylko jednego dziecka, małżonek ma prawo do połowy dziedziczonego majątku, gdy liczba dzieci jest większa, nie zależnie o ile, małżonkowi przypada zawsze jedna trzecia spadku. Jeśli dziecko zmarło przez śmiercią swego rodzica - spadkodawcy, to zstępni tego dziecka wchodzą w jego prawa do spadku.
Gdy osoba zmarła pozostawiając wstępnych oraz małżonka dwie trzecie majątku przypada dla małżonka a pozostała część wstępnym.
Regulacja dziedziczenia ustawowego nie dotyczy związków partnerskich, które w formie zalegalizowanej nie istnieją we Włoszech. Partner może zostać objęty dziedziczeniem wyłącznie w drodze zapisu testamentowego.
Zobacz: Dziedziczenie beztestamentowe w Anglii i Walii
Zachowek
Prawo włoskie przyznaje prawo do zachowku małżonkowi zmarłego oraz jego zstępnym i wstępnym.
Wartość zachowku:
• Jeżeli jest jedno dziecko, ma ono prawo do połowy zachowku.
• Jeżeli jest więcej dzieci, mają prawo do dwóch trzecich zachowku.
• W przypadku małżonka i jednego dziecka, zachowek wynosi dwie trzecie.
• W przypadku małżonka i więcej niż jednego dziecka zachowek wynosi trzy czwarte.
• Jeżeli są wyłącznie wstępni, ich zachowek wynosi jedną trzecią.
• W przypadku zbiegu praw wstępnych i małżonka, zachowek należny małżonkowi wynosi połowę a zachowek należny wstępnym wynosi jedną czwartą.
Forma testamentu
Dla uzyskania ważności testament powinien być zredagowany w jednej z następujących form:
• testament urzędowy odebrany przez notariusza w obecności dwóch świadków
• testament tajny sporządzany przez spadkodawcę i odbierany przez notariusza,
• testament holograficzny sporządzany w całości własnoręcznie przez spadkodawcę, z datą i podpisem spadkodawcy
• testament międzynarodowy
Otwarcie testamentu
Otwarcie spadku następuje wraz ze śmiercią spadkodawcy. Spadkobiercą zostaje się w chwili przyjęcia spadku, zapisobiorcą zaś natychmiast, chyba że osoba taka zapisu się zrzeknie.
Zobacz serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat