Dziedziczenie beztestamentowe w Anglii i Walii
REKLAMA
REKLAMA
Dziedziczenie beztestamentowe
REKLAMA
Gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu mamy do czynienia z dziedziczeniem beztestamentowym. W zależności od sytuacji jaka zaistnieje stosuje się odpowiednie do sytuacji zasady dziedziczenia.
Osoba bezdzietna nie posiadająca małżonka
Gdy spadkobierca umierając nie pozostawił po sobie potomka oraz nie pozostawał w związku małżeńskim spadek po takiej osobie należy się rodzicom zmarłej osoby. Jeżeli rodzice nie żyją, do spadku powoływane jest rodzeństwo zmarłego.
Osoba nie będąca w związku małżeńskim, posiadająca dzieci
W przypadku gdy osoba zmarła pozostawiła dzieci, ale nie pozostawiła współmałżonka, jej majątek zostanie rozdysponowany pomiędzy jej dzieci.
Zobacz: Co umożliwi zapis windykacyjny w testamencie?
Osoba bezdzietna, posiadająca małżonka
W przypadku gdy zmarła osoba nie pozostawiła po sobie dzieci i jednocześnie nie żyją jej rodzice, rodzeństwo oraz potomstwo rodzeństwa, masa spadkowa pozostanie w zarządzie powierniczym dla żyjącego męża lub żony osoby zmarłej.
REKLAMA
Gdy zmarła osoba nie pozostawi po sobie dzieci ale przy życiu pozostawać będą rodzice, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa, to małżonek otrzymuje cały majątek ruchomy oraz dodatkowo resztę spadkową po osobie zmarłej w wysokości 450 000 GBP (niestanowiącą majątku ruchomego).
Reszta spadkowa w połowie pozostanie w zarządzie powierniczym osobistego przedstawiciela dla żyjącego męża lub żony, natomiast druga połowa, w sytuacji gdy osoba zmarła pozostawiła rodzica lub rodziców (niezależnie od tego, czy nadal żyją bracia lub siostry osoby zmarłej lub ich dzieci), pozostanie w zarządzie powierniczym dla rodzica lub rodziców w równych częściach.
Jeśli osoba zmarła nie pozostawiła żadnego rodzica, majątek pozostanie w ustawowym zarządzie powierniczym dla braci i sióstr osoby zmarłej.
Zmarły pozostawił dzieci i małżonka
Gdy zmarły pozostawił dzieci i małżonka to małżonek ma prawo do przejęcia majątku ruchomego, oraz dodatkowo ustawowego spadku w wysokości do 250 000 GBP, reszta spadkowa pozostanie w połowie w zarządzie powierniczym osobistego przedstawiciela dla małżonka, a druga połowa pozostanie w ustawowym zarządzie powierniczym dla dzieci osoby zmarłej.
Zobacz serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat