Trzeba umówić się na spotkanie z notariuszem. Można to uczynić osobiście, telefonicznie lub w jakikolwiek inny sposób. Tą drogą – tak jak przy każdej innej czynności notarialnej – notariusz wskaże jakie trzeba dostarczyć dokumenty np. aktu zgonu spadkodawcy, akty urodzenia, małżeństwa potencjalnych spadkobierców, ewentualne testamenty.
Wszyscy potencjalni spadkobiercy spotykają się w kancelarii notarialnej. Sporządzany jest protokół dziedziczenia zawierający wymagane prawem zgodne oświadczenia spadkobierców (za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna). Zostaje także otwarty testament i złożone oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – o ile nie dokonano tych czynności wcześniej.
Na podstawie protokołu dziedziczenia notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Po zarejestrowaniu w elektronicznym rejestrze poświadczeń dziedziczenia akt nabiera mocy prawnej równorzędnej sądowemu postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Spadkobiercy mogą posłużyć się wypisem aktu poświadczenia dziedziczenia, by wykazywać swoje prawa do spadku (np. do odziedziczonej nieruchomości). Nie należy zapominać o obowiązku zgłoszenia się w urzędzie skarbowym w celu rozliczenia się z podatku od spadku i darowizn w zakresie nabytego spadku lub skorzystania z przysługującego zwolnienia.
źródło: Krajowa Rada Notarialna