Akt zmieniany jak postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku
Do zmiany notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, zarejestrowanego w systemie teleinformatycznym, dochodzi przed sądem spadku na takich samych zasadach jak zmienia się sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
Każdy zainteresowany może złożyć wniosek do sądu o zmianę notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, gdy:
- będzie mógł udowodnić, że został pominięty w akcie dziedziczenia,
- bądź gdy jego udział w spadku jest inny niż zapisano w akcie, lub
- gdy np. istnieje testament, zatem osoby wymienione w akcie jako spadkobiercy ustawowi nie mogą być spadkobiercami.
Terminy
Osoba, która była wymieniona w akcie poświadczenia dziedziczenia (czyli brała udział w jego tworzeniu), może żądać zmiany aktu, gdy :
- żądanie opiera na podstawie, której nie mogła powołać przed notariuszem,
- i gdy wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, gdy uzyskała możność powołania się na tą podstawę.
Osoba wymieniona w akcie nie wiedziała, że istniał jeszcze jeden spadkobierca, ale o nim dowiedziała się później i wnosi o zmianę przed upływem roku od uzyskania tej wiedzy, bądź nie wiedziała, że istniał testament na jej rzecz, a przed notariuszem osoba ta, wraz z innymi, ubiegała się o dziedziczenie ustawowe.
Natomiast, gdy osoba zainteresowana nie była stroną w akcie poświadczenia dziedziczenia i nie była zawiadomiona o zamiarze jego sporządzenia, wniosek do sądu o zmianę notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia może złożyć w każdym czasie.
Postępowanie przed sądem
W postępowaniu przed sądem spadku osoba zainteresowana, która złożyła wniosek o zmianę notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, powinna udowodnić, że spadek w całości lub w części nabyła/nabyli inna/e osoba/y niż wskazane w akcie dziedziczenia. Jeśli taki dowód zostanie skutecznie przeprowadzony, sąd uchyli notarialny akt dziedziczenia i wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wskazując w nim osobę/y, która powinna być spadkobiercą.
Zainteresowanym jest nie tylko ten, który mógłby być spadkobiercą, ale też wierzyciel spadkobiercy, czy osoba uprawniona do zachowku.
O uchyleniu notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia sąd spadku powiadomi notariusza, w którego kancelarii akt został sporządzony, jak też Krajową Radę Notarialną.