Jak działa Notarialny Rejestr Testamentów?
REKLAMA
REKLAMA
Zamieszczenie jednego z tych oświadczeń stanowi z jednej strony dowód wypełnienia przez notariusza obowiązku przestrzegania „prawa samorządowego”, z drugiej zaś, co ważniejsze, chroni go przed ewentualnymi zarzutami ze strony spadkobiercy powołanego w niezarejestrowanym testamencie.
REKLAMA
Przedmiotem rejestracji może być tylko testament, za którego odnalezienie notariat jest w stanie przyjąć odpowiedzialność: sporządzony w formie aktu notarialnego (przez notariusza dokonującego rejestracji lub przez innego nota¬riusza) albo własnoręczny, jednakże pod warunkiem, że jest przez notariusza przechowywany.
Zobacz: Notarialny Rejestr Testamentów już działa!
REKLAMA
Testament rejestrowany jest wyłącznie na wniosek testatora złożony bezpośrednio w testamencie notarialnym, w protokole przyjęcia testamentu własnoręcznego na przechowanie lub w oddzielnym protokole, jeśli przedmiotem rejestracji jest testament notarialny dotychczas niezarejestrowany.
Dostęp do systemu mają wyłącznie notariusze; tylko oni mogą rejestrować testamenty i wyłącznie za ich pośrednictwem można uzyskać, po przedstawieniu dowodu śmierci testa¬tora, listę testamentów sporządzonych przez zmarłego albo stwierdzenie, że żaden jego testament nie został zarejestrowany.
Wyłączona została możliwość otrzymania zamieszczonych w NORT informacji o testamentach określonego testatora przez notariusza działającego z urzędu lub poszukującego tych informacji dla własnych potrzeb, bez wniosku testatora albo osoby dysponującej dowodem jego śmierci.
Notariusz ma obowiązek wykreślenia w NORT zarejestrowanego testamentu na każdy wniosek testatora, bez potrzeby uzasadniania powodu takiego wykreślenia, ale także z urzędu, gdy przechowywany przez notariusza testament własnoręczny został testatorowi zwrócony.
AS/Źródło: KRN
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA