Przedmiotem umowy o zbycie spadku może być część lub całość spadku (udział spadkowy). Zbywającym może być jedynie spadkobierca, który przyjął spadek. Umowa zawarta przed przyjęciem spadku jest nieważna. Za nieważną należy także uznać umowę przedwstępną zbycia spadku zawartą przed przyjęciem spadku. Nabywcą - może być każda osoba, również inny spadkobierca.
Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego
Umowa powinna ściśle określać przedmiot zbycia, po zawarciu umowy może bowiem nastąpić zmiana wielkości zbywanego udziału, np. przez wyłączenie współspadkobiercy bądź też przez pojawienie się dodatkowego współspadkobiercy.
Pomimo tego, że przepisu ustawy wprost tego nie wskazują – powszechnie przyjmuje się, że umowę taką można zawrzeć do momentu istnienia spadku (jako odrębnej masy majątkowej). Wykluczone jest więc zbycie spadku po dokonaniu działu spadku.
Nabywca spadku, jeżeli nie zostało wydane prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, może wystąpić na drogę sądową o wydanie takiego postanowienia, przy czym nabywca zostanie ujęty w takim postanowieniu w miejsce zbywcy lub obok niego. Jeżeli natomiast istnieje podstawa do zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, to ze stosownym wnioskiem może wystąpić nabywca.
Zobacz: Sposoby przyjęcia spadku
Nabywca spadku lub udziału w nim jest legitymowany do złożenia wniosku o zmianę lub uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 679 § 1 k.p.c.), jeżeli zbywca był uczestnikiem postępowania (post. SN z dnia 13 grudnia 2001 r., IV CKN 566/00, OSNC 2002, nr 10, poz. 127).