Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Redakcja
rozwiń więcej
Notarialne poświadczenie dziedziczenia jest alternatywą dla sądsowego stwierdzenia praw do spadku./ Fot. Fotolia
Stwierdzenie prawa do spadku może nastąpić na mocy postanowienia sądu lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia? Czy akt poświadczenia dziedziczenia jest tak samo ważny jak postanowienie sądu?

Od kiedy możliwe jest stwierdzenie praw do spadku u notariusza?

Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia od 1 marca 2009 r. (2 października 2008 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o – Prawo o notariacie i niektórych innych ustaw).

Obecnie spadkobiercy mają zatem wybór: czy w celu stwierdzenia praw do spadku udać się do sądu czy do notariusza.

Kiedy niemożliwe jest poświadczenie dziedziczenia przez notariusza?

Należy pamiętać, że, o ile sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku w każdej sytuacji, to w przypadku notarialnego poświadczenia dziedziczenia nie zawsze jest ono możliwe. I tak notariusz odmówi poświadczenia dziedziczenia, gdy:

  • ma ono nastąpić na podstawie testamentu szczególnego;

Zobacz również: Jakie są rodzaje testamentów?

  • spadkobierca zmarł przed dniem 1 lipca 1984 r.;
  • spadkodawca w chwili śmierci był cudzoziemcem lub, nie posiadając żadnego obywatelstwa, nie zamieszkiwał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub posiadanie nieruchomości położonej za granicą.

U notariusza

Gdy decydujemy się na sądowe stwierdzenia nabycia spadku, to odpowiedni wniosek powinniśmy złożyć do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy. W przypadku postępowania u notariusza nie obowiązują nas żadne ograniczenia: możemy wybrać kancelarię notarialną na terenie całego kraju.

Postępowanie u notariusza składa się z trzech etapów:
1. W pierwszym z nich notariusz sporządza tzw. protokół dziedziczenia;
2. Następnie notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia;
3. Ostatnim z etapów jest wpis do rejestru poświadczeń dziedziczenia.

Zobacz również: Nabycie spadku u notariusza - etapy

Uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia

Procedura ta jest możliwa w dwóch wypadkach:

1. gdy doszło do wydania kilku aktów poświadczenia dziedziczenia;
2. gdy akt poświadczenia dziedziczenia jest wadliwy merytorycznie tj. stwierdza nabycie praw spadkowych przez osoby, które w rzeczywistości nie są spadkobiercami (art. 679 Kodeksu postępowania cywilnego)
Procedura w obu przypadkach polega na uchyleniu aktu poświadczenia dziedziczenia i zastąpieniu go sądowym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku.

Sądowe postanowienie stwierdzające nabycie spadku i notarialne poświadczenie dziedziczenia mają status równorzędny. Zgodnie z art. 1025 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, domniemywa się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku albo poświadczenie dziedziczenia, jest spadkobiercą. Art. 95j ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie stanowi zaś, iż zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Zobacz również serwis: Spadki

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie;

ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny;

ustawa z dnia USTAWA z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...