Notarialne poświadczenie dziedziczenia a data śmierci spadkodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Dotyczy to m. in. tych przypadków, gdy spadkodawca zmarł przed dniem 1 lipca 1984 r.
REKLAMA
W takiej sytuacji spadkobiercy mogą stwierdzić prawa do spadku jedynie w postępowaniu sądowym.
Zobacz również: Wzruszenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia
Kiedy notariusz nie potwierdzi prawa do spadku?
Ustawa Prawo o notariacie wymienia jeszcze inne przypadki, kiedy notarialne poświadczenie dziedziczenia u notariusza nie jest możliwe:
1. Gdy dziedziczenie następuje na podstawie testamentu szczególnego. Rodzaje testamentów szczególnych wymienia Kodeks cywilny. Są to: testament ustny, testament wojskowy oraz testament sporządzony na polskim statku morskim lub powietrznym.
REKLAMA
2. Jeżeli przed notariuszem nie stawią się wszystkie osoby uprawnione do dziedziczenia. Prawo o notariacie stanowi, iż przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.
3. Dokonanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia nie jest możliwe także wówczas, gdy sąd wydał już wcześniej postanowienie stwierdzające nabycie spadku (lub gdy sprawa taka jest w toku) lub gdy notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia.
4. Notariusz nie potwierdzi praw do spadku, gdy spadkodawca w chwili śmierci był cudzoziemcem lub nie posiadając żadnego obywatelstwa nie zamieszkiwał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także wówczas, gdy w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub posiadanie nieruchomości za granicą.
Zobacz również serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat