Wstępni i zstępni
REKLAMA
Wstępni:
Wstępnymi są dla osoby fizycznej, te osoby od których się wywodzi – jego rodzice, dziadkowie , pradziadkowie. Jeśli kodeks nie stwierdza inaczej (np. zawężając określoną instytucję do tylko rodziców, lub tylko dziadków) – oznacza wszystkie takie osoby.
REKLAMA
Skojarzenie: Aby skojarzyć nazwę, można sobie wyobrazić schody na których stoi dana osoba fizyczna. Jego wstępni stoją na wyższym piętrze – osoba ta aby do nich dotrzeć musi „wstąpić” po schodach – w górę.
Zstępni:
Zstępnymi są potomkowie danej osoby fizycznej (dzieci, wnuki, prawnuki ). Podobnie jak w przypadku wstępnych, zstępni są zbiorczym określeniem i należy go używać do wszystkich potomków (chyba, że ponownie, ustawa ogranicza to do określonej grupy zstępnych).
Do zstępnych zalicza się:
- naturalnych potomków osoby
- przysposobione (adoptowane) przez niego dzieci
- dzieci uznane przez niego jako własne
- dzieci pozamałżeńskie.
Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku osób przysposobionych częściowo – porównaj.
Podobnie rzecz się ma ze przysposobionymi dziećmi – jego dzieci. Innymi słowy dziecko adoptowane np. przez zstępnego spadkodawcy, jest również jego zstępnym.
Skojarzenie: w przypadku zstępnych – stoją oni na niższych piętrach niż spadkodawca – musi do nich zstąpić - w dół.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat