Zrzeczenie się dziedziczenia
REKLAMA
Umowa ta nie ma jednak charakteru definitywnego. W każdym czasie może być uchylona poprzez zawarcie nowej umowy między tymi samymi stronami
REKLAMA
Stronami umowy o zrzeczenie się dziedziczenia jest spadkodawca i spadkobierca ustawowy. Spadkobierca ustawowy czyli wszystkie podmioty uprawnione do dziedziczenia na podstawie ustawy. Zrzec się dziedziczenia nie może gmina oraz Skarb Państwa.
W umowie spadkobierca zrzeka się swojego udziału w dziedziczeniu po spadkodawcy. Zrzeka się on praw i obowiązków jakie nabyłby wraz ze śmiercią spadkodawcy. Zrzeczenie takie może odbyć się na korzyść innej osoby.
Zrzeknięcie się dziedziczenia może być połączone z darowizną na rzecz zrzekającego się.
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Niezachowanie formy powoduje bezwzględna nieważność czynności prawnej. Umowa o uchylenie zrzeczenia się dziedziczenia również powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Skutki zrzeczenia się
Zrzekający zostaje wyłączony od dziedziczenia. Ma tu miejsce fikcja prawna, gdyż uznaje się, że zrzekający tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również dzieci zrzekającego się. Zrzekający się dziedziczenia nie ma również prawa do zachowku.
Spadkobierca ustawowy, który zrzekł się dziedziczenia, może dziedziczyć po spadkodawcy na podstawie sporządzonego przez niego testamentu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat