Wydziedziczenie
REKLAMA
Spadkodawca może to uczynić jeżeli uprawniony do zachowku:
REKLAMA
• wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
• dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
• uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Wydziedziczenie może nastąpić jedynie za pośrednictwem testamentu i tylko na podstawie wyżej wymienionych przesłanek. Wydziedziczenie musi być w testamencie wytłumaczone. Jeżeli testament nie zawiera określenia przyczyny wydziedziczenia, to wydziedziczenie nie jest możliwe, nawet jeżeli jedną z powyższych przesłanek można z łatwością udowodnić. Brak podania przyczyny wydziedziczenia nie ma wpływu na inne postanowienia testamentu. Wszelkie pozostałe rozporządzenia testamentowe pozostają ważne.
Przebaczenie
Jeżeli spadkodawca przebaczył bliskiej osobie, to nie może jej wydziedziczyć. Przebaczenie dokonuje się w dowolnej formie. Przebaczać może również taki spadkodawca, który nie posiada zdolności do czynności prawnych. Osoba taka musi jednak posiadać dostateczne rozeznanie. Gdy spadkodawca przebaczył już po wydziedziczeniu, to wydziedziczenie takie jest bezskuteczne, bez względu na formę w jakiej nastąpiło.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA