Zapis
REKLAMA
Spadkobierca może obciążyć takim zapisem również zapisobiorcę. Mamy wtedy do czynienia z dalszym zapisem. Skutkiem zapisu jest zobowiązanie między obciążonym zapisem a uprawnionym z tytułu zapisu.
REKLAMA
Zapisobiorcą może być wyłącznie osoba, która posiada zdolność do dziedziczenia. Zapis może obciążać zarówno spadkobiercę z dziedziczenia ustawowego, jak i z testamentowego.
W testamencie powinien być określony przedmiot zapisu, jako określone świadczenie majątkowe. Przykładem jest:
• przeniesienie prawa własności na uprawnionego z zapisu;
• zapłata określonej sumy pieniężnej;
• ustanowienie określonej renty;
• przelew wierzytelności;
• przeniesienie prawa użytkowania wieczystego;
• ustanowienie lub przeniesienie na rzecz zapisobiorcy ograniczonego prawa rzeczowego.
Zapis jest bezskuteczny, jeżeli zapisana rzecz oznaczona co do tożsamości nie należy do spadku w chwili jego otwarcia oraz, gdy spadkodawca w chwili swojej śmierci był zobowiązany do zbycia tej rzeczy.
Zobowiązanie z zapisu jest zobowiązaniem osobistym. Wykonania zapisu zapisobiorca może żądać dopiero z chwilą otwarcia i ogłoszenia testamentu. Roszczenie o wykonanie zapisu ma charakter majątkowy i przedawnia się. Termin na przedawnienie takiego roszczenia wynosi pięć lat.
Jeżeli spadkobierca nie wywiązuje się z obowiązku wykonania zapisu, uprawniony z jego tytułu może żądać jego wykonania przed sądem właściwym miejscowo.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA