Wyłączenie małżonka od dziedziczenia
REKLAMA
REKLAMA
Art. 940 kodeksu cywilnego pozwala na wyłączenie od dziedziczenia małżonka wobec, którego nie został orzeczony rozwód ani separacja. Wystarczające jest to, aby spadkodawca złożył pozew przed śmiercią - postępowanie nie musi być zakończone wyrokiem.
REKLAMA
Wiele zależy od tego, na ile pozew o rozwód był uzasadniony. Jeśli z treści pozwu rozwodowego, oraz przedstawionych dowodów wynika zarówno zupełny o trwały rozkład pożycia, jak i wina pozwanego małżonka- wówczas uznaje się, że pozwany małżonek jest wyłączony od dziedziczenia po spadkodawcy.
Natomiast wyłączenie nie następuje z mocy prawa (sąd spadku musi zweryfikować zasadność powództwa rozwodowego) – wymaga złożenia odrębnego powództwa przez, któregokolwiek z pozostałych spadkobierców ustawowych dziedziczących w zbiegu z małżonkiem (w tym przypadku uprawniony do złożenia jest czytelnik). Powództwo składa się do sądu spadku – podlega opłacie podstawowej – 30 złotych.
Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat