REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyłączyć określoną rzecz lub osobę z dziedziczenia

Jeśli zależy nam na wyłączeniu określonej osoby od dziedziczenia możemy posłużyć się wydziedziczeniem, zrzeczeniem się spadku, zapisem testamentowym lub darowizną.
Jeśli zależy nam na wyłączeniu określonej osoby od dziedziczenia możemy posłużyć się wydziedziczeniem, zrzeczeniem się spadku, zapisem testamentowym lub darowizną.

REKLAMA

REKLAMA

Częstym pytaniem dotyczącym prawa spadkowego są kwestię związane z wyłączeniem określonego przedmiotu z masy spadku – tak aby niektórzy spadkobiercy ich nie otrzymali. Kwestia wyłączenia z dziedziczenia niestety nie jest prosta.

Wyłączenie osób od dziedziczenia konkretnego przedmiotu.

REKLAMA

Uprawnienie najbliższych krewnych spadkobiercy jest bardzo trudne do obalenia. Jest na to jednak kilka sposobów.

1. Pominięcie w testamencie

W skutek pominięcia danej osoby w testamencie – nie uczestniczy ona w dziedziczeniu spadku po testatorze. Rozwiązanie takie ma jednak wadę w postaci powstania obowiązku wypłaty zachowku na rzecz spadkobiercy ustawowego, który został pominięty. Uprawnienie do zachowku jest jednak roszczeniem przede wszystkim pieniężnym – tak więc uprawniony nie może się domagać wydania mu przedmiotu ze spadku, jak również ustanowienia na jego rzecz współwłasności. Jest to więc rozwiązanie, które pozwala przekazać określone przedmioty wybranym osobom – jednak może na nich sprowadzić spore roszczenia finansowe (nie zawsze mogą dysponować określoną kwotą pieniędzy, czasem wypłata zachowku, wiąże się z koniecznością sprzedaży części odziedziczonych przedmiotów).

Prawa do zachowku nie ma rodzeństwo spadkobiercy! Nie mają go również spadkobiercy niegodni dziedziczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Wydziedziczenie

Jest niejako kwalifikowaną wersją pominięcia w testamencie. Wydziedziczenie musi być jednak spowodowane określonym (nagannym) zachowaniem spadkobiercy ustawowego.

Skutkiem wydziedziczenia jest pozbawienie danego spadkobiercy, nie tylko dziedziczenia (tu wystarczy samo pominięcie w testamencie), ale także (a może przede wszystkim) prawa do zachowku. Skutki rozciągają się również na zstępnych (dzieci, wnuki) wydziedziczonego.

Zobacz również: Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia

3. Umowa o zrzeczenie się spadku.

REKLAMA

Spadkobierca aby uregulować prawa do spadku – w sposób inny niż testamentowy- może z przyszłym spadkobiercą sporządzić umowę o zrzeczeniu się przez niego dziedziczenia. Skutkiem zawarcia takiej umowy, jest traktowanie danego spadkobiercy tak jakby nie dożył otwarcia spadku. W umowie można również uwzględnić zstępnych spadkobiercy (dzieci), tak aby one również były umową objęte.

W zamian za zrzeczenie się dziedziczenia, spadkodawca może otrzymać wynagrodzenie. Spadkobierca, który zrzekł się dziedziczenia nie może dochodzić praw do dziedziczenia, ani zachowku.

Wyłączenie przedmiotu ze spadku

W tej kwestii pojawiają się 2 problemy. Jeden to fizyczne wyłączenie przedmiotu ze spadku – co jest stosunkowo proste. Drugim jest niestety możliwość uruchomienia się uprawnienia do zachowku – i to mimo braku testamentu (dotyczy darowizny i zapisu).

1. Poprzez sprzedaż

Sprzedanie przedmiotu (nawet innemu spadkodawcy) skutecznie wyłącza daną rzecz z masy spadku. Pozostali spadkobiercy nie mogą mieć żadnych roszczeń wobec nabywcy przedmiotu. Rzecz jasna dotyczy to tylko faktycznej, a nie markowanej sprzedaży (np. w celu uniknięcia podatku).

W skutek sprzedaży do spadku wejdą jednak rzeczy uzyskane w zamian sprzedanej rzeczy.

2. Poprzez zapis testamentowy

REKLAMA

Poza możliwością powołania kogoś do spadku, w testamencie można również dokonać zapisu określonego składnika majątkowego na rzecz wybranej osoby. W wyniku zapisu dana rzecz nie podlega działowi spadku- tj. nie jest dziedziczona zgodnie z udziałem spadkowym danej osoby (wynikającym bądź z testamentu, bądź z ustawy – jeśli spadkodawca nie wybrał spadkobiercy testamentowego).

Wielkość zapisu można kwestionować jedynie, jeśli wobec wykonawcy zapisu (spadkobiercy) skierowane są roszczenia z tytułu zachowku. Wówczas może zapis zmniejszyć tak, aby w spadku pozostał mu majątek odpowiadający wielkości zachowku przysługującego jemu samemu.

Jednakże jeśli zapisobiorca jest jednocześnie spadkobiercą (a zapis po prostu zwiększa ich udział spadkowy) - pozostali spadkobiercy mogą dochodzić od niego zachowku- jeśli to co w spadku pozostanie, nie wystarczy na pokrycie wartości zachowku.

Zobacz serwis: Darowizny

3. Darowizna

Udzielenie darowizny wbrew pozorom łączy się ze sporym ryzykiem dla obdarowanego. W szczególności jeśli przedmiotem darowizny jest przedmiot wartościowy (np. mieszkanie, czy gospodarstwo rolne), które wyczerpują prawie w całości majątek spadkodawcy. Wówczas jego spadkobiercy ustawowi mogą domagać się od obdarowanego zachowku.

Możliwość wykorzystania darowizny do wyliczania zachowku ustaje jednak z czasem – ale tylko wobec osób nie będących spadkobiercami ustawowymi spadkodawcy. Darowizna udzielona takiej osobie przestaje być wliczana do spadku po 10 latach od jej udzielenia (zakładając że darczyńca będzie żył tak długo). Osoba nie należąca do spadkobierców ustawowych nie musi być wcale osobą obcą

Jan Kowalski chcąc aby w rodzinie jego córki znalazło się mieszkanie (jest skonfliktowany ze swoim synem – ale nie na tyle żeby go wydziedziczyć) . Jeśli przekaże jej mieszkanie w darowiźnie – jego syn będzie mógł dochodzić od siostry zachowku. W tym celu postanowił darowizny udzielić zięciowi. Jeśli Jan Kowalski będzie żył jeszcze 10 lat – jego syn nie będzie miał żadnych roszczeń z tytułu zachowku wobec szwagra.

4. Poprzez umowę dożywocia

Podobnego ryzyka nie niesie przekazanie nieruchomości w drodze dożywocia (tj. przekazania w zamian za prawo do dożywotniego mieszkania i opieki). Taki lokal (budynek) mieszkalny, można skutecznie wyłączyć zarówno z masy spadku, jak i z podstawy do obliczania zachowku.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA