Konkretne przedmioty spadku
Po otwarciu spadku, spadkobiercy uzyskują współwłasność wszystkich przedmiotów należących do spadku (chyba że spadkodawca w testamencie postanowił inaczej). Począwszy od nieruchomości, na kanapie skończywszy. W związku z tym, ewentualna sprzedaż całego przedmiotu wymaga zgody wszystkich spadkobierców – zgodnie z przepisami dotyczącymi współwłasności.
Jednakże , spadkobierca może chcieć zbyć (sprzedać, darować) swój udział w konkretnym przedmiocie – zanim przeprowadzony będzie dział spadku. Co do zasady może rozporządzać swoim udziałem w konkretnym przedmiocie, jednak musi na to mieć zgodę WSZYSTKICH spadkobierców. Sprzeciw, któregokolwiek z nich, może spowodować nieważność czynności.
Zobacz również: Sprzedaż spadku
Sprzedaż całego spadku
Każdy spadkobierca, nie licząc się ze zdaniem pozostałych, może zbyć swój udział spadkowy. Może tego jednak dokonać o ile spadek przyjął. Już to wskazuje, że nie można sprzedać spadku za życia spadkodawcy.
Sprzedaży może podlegać cały spadek (a więc wszystkie prawa i obowiązki, które zostały odziedziczone przez spadkobiercę) jak i udział w takim spadku np. kiedy spadkobierców było kilku. Może również podzielić swój udział – np. podzielić swój udział na pół – po to , aby np. objąć nim małżonka.
Należy jednak pamiętać, że wraz z aktywami spadku, przechodzą na nabywcę również długi, oraz obowiązki – np. wykonanie zapisów, czy wypłacenie zachowku. Nabywca wraz ze zbywcą odpowiadają solidarnie za długi spadkowe. Jednak zbywca który długi uregulował, może domagać się od nabywcy zapłaty wartości, tego co musiał sam wypłacić, mimo że spadek sprzedał.
Umowne zrzeczenie się dziedziczenia
Spadkodawca, wraz ze spadkobiercą mogą zawrzeć umowę o zrzeczenie się dziedziczenia. Jest to jedyna umowa dotycząca spadku, którą można zawrzeć za życia spadkodawcy.
Po dziale spadku
Po dokonani u działu spadku, sprzedaż poszczególnych przedmiotów, dokonuje się zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi obrotu danymi rzeczami.
Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe