Umowa
Przyszły spadkodawca może zawrzeć z (również) przyszłym spadkobiercą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.
W umowie w formie aktu notarialnego, strony postanawiają, że dany spadkobierca zrzeka się przyszłego dziedziczenia po drugiej stronie umowy.
Umowa może być:
- odpłatna: tj. spadkobierca w zamian za zrzeczenie się dziedziczenia, otrzymuje od spadkodawcy – rzecz, prawo, czy pieniądze (na zasadzie darowizny),
- nieodpłatna – spadkobierca zrzeka się dziedziczenie, nie dostając nic w zamian. (ale np. otrzymał wcześniej istotne darowizny).
Zobacz również: Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej
Skutki:
W wyniku zrzeczenia się dziedziczenia (nie mylić z odrzuceniem pozwu – porównaj) , uznaje się że dany spadkobierca nie dożył otwarcia spadku.
Jeśli strony nie postanowią inaczej - dziedziczyć będą po spadkodawcy – dzieci spadkobiercy, który zrzekł się dziedziczenia.
Czy można zmienić zdanie?
Zrzeczenie się jest kategorycznym oświadczeniem woli w umowie, wycofać z jej skutków można się wyłącznie w formie kolejnej umowy ze spadkodawcą.
Oznacza to m.in.:
- nie można się wycofać z umowy po śmierci spadkodawcy
- spadkodawca musi wyrazić zgodę na zawarcie nowej umowy.
Po co taka umowa
- Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia nie podlega kontroli wierzycieli spadkobiercy. Jeśli więc ma długi, z których mogli by się oni zaspokoić – może zdecydować się na zawarcie umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia, tak aby w jego miejsce wstąpiły jego dzieci.
- Spadkodawca może od takiej umowy uzależnić przekazanie darowizny , tak aby zmniejszyć trudności z działem spadku.
Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe