Dlaczego należy przeprowadzić postępowanie spadkowe

Mamy 6 miesięcy na przeprowadzenie postępowania spadkowego. Bez niego nie możemy rozporządzać majątkiem zmarłego. / inforCMS
Świadomość prawna Polaków jest niestety często znikoma. Dotyczy to także postępowania spadkowego i dziedziczenia. Co prawda spadkobiercą stajemy się automatycznie wraz ze śmiercią spadkodawcy, to postępowanie spadkowe jest niezbędne dla rozporządzania przedmiotami wchodzącymi w skład spadku.

Termin oświadczeń

Każdy spadkobierca ma 6 miesięcy od daty, w której dowiedział się o tytule swojego spadkobrania na złożenie oświadczenia o przyjęciu, lub odrzuceniu spadku.

W większości przypadków, sądy liczą ten termin od daty śmierci spadkodawcy (co nie zawsze jest jednak słuszne).

Jeżeli więc w ciągu 6 miesięcy od daty otwarcia spadku dojdzie spadkobiercy nie przeprowadzą postępowania spadkowego – najczęściej minie im termin na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Sąd wówczas uzna (na potrzeby późniejszego postępowania) – że przyjęliśmy spadek wprost – co może mieć katastrofalne skutki – w przypadku wysokich długów spadkodawcy.

Postępowanie przeprowadzą wierzyciele spadkodawcy.

Nie przeprowadzenie postępowania spadkowego w terminie 6 miesięcy od daty śmierci (co do zasady), może oznaczać, że wierzyciele zmarłego sami uruchomią postępowanie spadkowe po nim. Wówczas będą mogli sięgnąć do majątków spadkobierców w celu wyegzekwowania swoich roszczeń.

Zobacz również: W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów spadkowych

Nie można rozporządzać majątkiem.

Jakkolwiek spadkobiercą staje się wraz z otwarciem spadku – pozostaje kwestia ustalenia udziałów w majątku. Nawet jeśli jednak spadkobierca jest jeden i tak nie może rozporządzać niektórymi przedmiotami wchodzącymi w skład spadku.

Dotyczy to przedmiotów rejestrowanych a więc m.in.:

  • samochodów – w karcie pojazdu i w dowodzie rejestracyjnym figuruje zmarły – aby to zmienić konieczne jest postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku.
  • nieruchomości – w księdze wieczystej i w rejestrze gruntów nadal figuruje zmarły.
  • udziały w spółce z o.o. – właściciel figuruje w KRS – aby to zmienić również konieczne jest stwierdzenie nabycia spadku.

Im wcześniej przeprowadzi się postępowanie, tym szybciej można uzyskać dostęp do środków zgromadzonych na rachunku bankowym, w portfelu akcji, czy na rachunku OFE spadkodawcy. Wszystkie instytucje i urzędu wymagają w tym celu odpisu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Administracja

Brak postępowania spadkowego utrudnia regulację wielu czynności administracyjnoprawnych, w których figurował zmarły. Akt zgonu nie jest wystarczający. Dotyczy to w szczególności przystąpienia do spółdzielni mieszkaniowej, w przypadku mieszkania lokatorskiego.

Zobacz również serwis: Postępowanie spadkowe

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...