REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo spadkowe - praktyczne uwagi

Prawo spadkowe - praktyczne uwagi / Fot. Fotolia
Prawo spadkowe - praktyczne uwagi / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z momentem śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na spadkobierców. Spadek można przyjąć na trzy sposoby: bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), z ograniczeniem odpowiedzialności (z tzw. dobrodziejstwem inwentarza) lub odrzucić.

W przypadku dziedziczenia przez osobę małoletnią (która nie ukończyła 18 roku życia) z mocy ustawy dziedziczy ona z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji jednak kiedy chce przyjąć bez takiego ograniczenia lub go odrzucić, konieczne jest złożenie oświadczenia woli w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o tytule powołania. 

REKLAMA

Prawidłowe odrzucenie spadku składa się z dwóch etapów.

I. Uzyskanie zgody sądu opiekuńczego na złożenie oświadczenia woli o odrzuceniu spadku.

II. Wystąpienie do sądu spadku, w którym składa oświadczenie o jego odrzuceniu w imieniu małoletniego.

Tego rodzaju oświadczenia składa przed Sądem przedstawiciel ustawowy którym jest najczęściej rodzic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Spadek 2016

Przykład:

Małżeństwo ma 2 miesięczne dziecko.  Umiera ojciec, spadek odrzuciła żona,  spadek składa się wyłącznie z długów, matka chce złożyć oświadczenie w imieniu dziecka o odrzuceniu spadku.

Wcześniej zaledwie kilka lat temu, termin 6 miesięcy liczony był łącznie z prowadzonym postępowaniem o uzyskanie zgody na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego przez przedstawiciela ustawowego. Często się zdarzało, że  w trakcie toczącego się postępowania przed Sądem opiekuńczym termin 6 miesięcy upływał.  Powyższe termin nie podlegał przywróceniu, w efekcie z przyczyn faktycznych i nie zawinionych przez stronę nie było możliwe złożenie niniejszego oświadczenia. W konsekwencji instytucja prawna- przyjęcia bądź odrzucenia spadku przez małoletniego oznaczała fikcję prawną.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Przykład:

Mąż zmarł 1  stycznia 2000 r.  Żona wystąpiła do Sądu opiekuńczego 15 stycznia o wyrażenie zgody na zrzeczenie się dziedziczenia w imieniu małoletniego. Postępowanie zakończyło się 22 lipca 2000 r.

Obecnie sądy mniej rygorystycznie rozumieją upływ 6 miesięcznego terminu. Aktualna linia orzecznicza  traktuje etap uzyskania zgody przed sądem opiekuńczym na zrzeczenie się dziedziczenia jako  powodujące zawieszenie terminu przedawnienia. Oznacza to, że w tym czasie termin nie biegnie. Z momentem uprawomocnienia się orzeczenia podlega on dalszemu biegowi, ale od momentu, w którym uległ zawieszeniu.

Przykład:

REKLAMA

Mąż zmarł 1  stycznia 2000 r.  Żona wystąpiła do Sądu opiekuńczego 15 stycznia o wyrażenie zgody na zrzeczenie się dziedziczenia w imieniu małoletniego. Postępowanie zakończyło się 22 lipca 2000 r. Pomiędzy złożeniem wniosku, a śmiercią męża upłynęło 14 dni. Okres toczącego się postępowania powoduje zawieszenie biegu przedawnienia. Od momentu uprawomocnienia się orzeczenia Sądu opiekuńczego matce pozostało jeszcze 5 i pół miesiąca na złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Należy jeszcze raz podkreślić, że powyższy termin 6 miesięcy nie podlega przywróceniu. Wynika to z faktu, że ma charakter terminu zawitego, po którego upływie uprawnienie wygasa.  Koniecznym jest wspomnieć od kiedy podlega on liczeniu a mianowicie od momentu dowiedzenia się o tytule do powołania. Powyższa świadomość nie zawsze oznacza śmierć spadkodawcy.

Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne?

Przykład:

  1. Ojciec umiera  i nie sporządził testamentu. Miał córkę ze związku pozamałżeńskiego z którą nigdy nie utrzymywał kontaktów. Córka dowiaduje się o śmierci ojca z wezwań wierzycieli żądających spłaty długów ojca. W orzecznictwie uznaje się właśnie ten moment od którego liczony jest termin 6 miesięcy.
  2. Ojciec umiera, spadek  składający się z długów dziedziczą z mocy ustawy syn, żona i rodzice  którzy następnie przed sądem odrzucili spadek. Na pogrzebie  był między innymi  brat zmarłego. Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku rozpoczął biec od momentu odrzucenia spadku przez rodziców.

Brat nie złożył oświadczenia był przekonany, że nie jest powołany do spadku. W orzecznictwie przyjmuje się, że pomimo, że przyszły spadkobierca był na pogrzebie, czyli wiedział o śmierci,to termin 6 miesięcy rozpoczął biegu ponieważ jeżeli należał do 3 lub dalszej grupy spadkowej mógł zasadnie przypuszczać, że nie dziedziczy.

W przypadku wystąpienia wątpliwości, bądź problemów prawnych w bardziej złożonych sytuacjach faktycznych prosimy o skontaktowanie się z naszą kancelarią chętnie udzielimy odpowiedzi.

Katarzyna Kujawska, Aplikant radcowski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA