Co robić, gdy dostałem pismo od komornika? Poradnik, krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Bardzo często zdarza się, że nagle przy porannej kawie listonosz przynosi list od komornika. Po kilku chwilach zaskoczenia oraz z wyrazem twarzy pod tytułem "a o co chodzi", dowiadujemy się, że mamy dług z roku 1999. Mało kto z nas pamięta, czego to wtedy nie dopłaciliśmy (kablówka, telefon?). Potem zaczynamy główkować - czy był proces sądowy? Dlatego poniżej dla zagubionych przedstawiamy poradnik działania krok po kroku, w sytuacji otrzymania pisma od komornika.
REKLAMA
Zobacz również: Doręczenia pism z postępowaniu cywilnym
Nie panikuj zawsze coś można zaradzić. Jeżeli jesteś w stanie, po przeczytaniu tych wskazówek, sam to zrobić - działaj. Jeżeli nie - jak najszybciej udaj się do profesjonalnego prawnika (radcy prawnego, adwokata).
Tytuł wykonawczy
REKLAMA
Dokładnie przeczytaj co otrzymałeś. Jeżeli jest to pismo od komornika, jest na nim jego nazwisko, siedziba i zwykle telefon (we wtorki większość z nich odbiera telefony w inne dni różnie). Jeśli jest akurat wtorek możesz zadzwonić i spytać o tzw. tytuł wykonawczy (czyli nakaz zapłaty, czyli orzeczenie sądu na mocy którego wszczęto egzekucję).
Nakazy zapłaty sądy wydają na posiedzeniach niejawnych bez udziału stron i doręczają na adres wskazany w pozwie. Jeżeli listonosz na kopercie napisał "adresat nie podjął w terminie" to sąd po upływie 14 dni uprawomocnia nakaz i przekazuje go do komornika. Jeśli jest napisane "wyprowadził się/ nieznany" sąd nie może uprawomocnić nakazu.
Na doręczonym piśmie od komornika jest napisane na podstawie jakiego tytułu wykonawczego wszczęto egzekucję i kto jest wierzycielem. A jest nim zwykle firma skupująca długi z Luxemburga, Piły, Warszawy, o której nigdy nie słyszeliście. Kupiła ona dług w pakiecie z innymi długami, tzn. worek z długami np. wart nominalnie 1.000.000 zł za który płaci np. 50.000 zł i windykuje. Tam w tym worku jest wszystko i dług osób już dawno zmarłych, przedawnione długi (takie których płacić nie trzeba).
Zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności
W ciągu 7 dni od odbioru pierwszego listu od komornika można złożyć zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty lub wyrokowi zaocznemu. Zażalenie możemy złożyć, jeżeli nigdy nie otrzymaliśmy zawiadomienia z sądu (np. z powodu zmiany adresu).
Piszemy do sądu wniosek o doręczenie nakazu na adres prawidłowy i składamy sprzeciw w ciągu 14 dni od dnia otrzymania nakazu z pozwem.
Poniżej przedstawiamy przykład wypełnienia formularz sprzeciwu. Co prawda w postępowaniu przed e- sądem wystarczy oświadczyć, iż pozwany sprzeciwia się nakazowi. Jednak przed sądem właściwym, do którego e-sąd przekaże sprawę już to nie wystarczy. Dlatego od razu warto podać argumentację jak w przykładzie.
POBIERZ: Przykładowy (wypełniony) formularz sprzeciwu
Przywrócenie terminu
Jeżeli adres w pozwie był prawidłowy ale i tak nie odebraliśmy pierwszego pisma z sądu, z powodu np. długiego urlopu wypoczynkowego, konieczny będzie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu składany wraz z samym sprzeciwem.
Warto pamiętać, że w 90 proc. przypadków długi są przedawnione (nie trzeba więc ich płacić) a sama sprawa jest do wygrania.
Polecamy serwis: Sprawy spadkowe
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat