Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis
REKLAMA
REKLAMA
Jak wiadomo, polskiemu ustawodawstwu znane są dwa sposoby przyjęcia spadku: bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) i z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). A zatem przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to nic innego, jak ograniczenie swojej odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości spadku. W przypadku przyjęcia prostego może dojść do sytuacji, że odziedziczone długi przekroczą wartość spadku i jako spadkobiercy będziemy musieli je spłacać z własnego majątku.
REKLAMA
Dobrodziejstwo inwentarza to nic innego, jak wszystkie czynne składniki spadku, które mogą posłużyć do spłaty spadkowych długów. Innymi słowy, to wszystko to, co można sprzedać, aby za uzyskane ze sprzedaży pieniądze pokryć wszystkie zaległe należności.
Zobacz też: W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów spadkowych
Aby wszyscy wierzyciele zostali rzetelnie zaspokojeni, konieczne jest zrobienie spisu całego majątku spadkowego. Nierzadkie są bowiem sytuacje, kiedy spadkobiercy, chcąc niejako zwiększyć to co odziedziczą, ukrywają niektóre cenniejsze przedmioty spadkowe, aby niemożliwe było ich sprzedanie.
Spis inwentarza dokonywany jest na zlecenie sądu przez komornika, można jednak złożyć do komornika także wniosek bezpośredni.
Spadkobiercy powiadamiani są listownie przez komornika, kiedy i gdzie odbędzie się taki spis inwentarza.
Komornik ustali, które rzeczy powinny być wciągnięte do spisu inwentarza, sprawdzi także jakie zobowiązania miał zmarły spadkodawca (sprawdza jego rachunki bankowe, zaległości w płatnościach). Jeżeli spadkodawca zostawił po sobie jakieś pieniądze, kosztowności czy biżuterię, zostaną one złożone do depozytu sądowego, pozostałe rzeczy pozostają najczęściej we władaniu spadkobierców, aż do czasu ostatecznego rozliczenia wszystkich długów spadkowych.
Za spis inwentarza pobierana jest opłata w wysokości 10 procent miesięcznego wynagrodzenia za pracę.
Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat