Odrzucenie spadku przez małoletniego
REKLAMA
REKLAMA
Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Jeżeli długi spadkowe są naprawdę wysokie, albo jeżeli chcemy mieć całe skomplikowane postępowanie po prostu „z głowy”, najlepiej jest spadek odrzucić.
REKLAMA
Należy jednak pamiętać, że jeżeli odrzucimy spadek, to według prawa jesteśmy traktowani jako osoba, która zmarła przed spadkodawcą. Nawet jeżeli my (uproszczając) nie żyjemy, to długi których nie chcemy spłacać odrzucając spadek, przechodzą automatycznie na nasze dzieci. O ile sytuacja jest prosta, jeżeli mamy dzieci pełnoletnie i same mogą taki spadek odrzucić, o tyle w przypadku dzieci małoletnich, są one de facto bezbronne i odrzucenia spadku musimy dokonać za nich.
Zobacz też: Jak przyjąć lub odrzucić spadek?
W polskim prawodawstwie rozróżniamy ogólnie mówiąc czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające zwykły zarząd. Odrzucenie spadku za nasze małoletnie dziecko jest uznawane za czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka i w związku tym, na dokonanie tej czynności konieczne jest zezwolenie sądu rodzinnego.
Zobacz również: Jak dziedziczy dziecko konkubentów
Jak to zrobić
REKLAMA
Chcąc odrzucić spadek w imieniu naszego dziecka musimy złożyć w sądzie rodzinnym wniosek o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka. Sąd rozpatrując sprawę ocenia między innymi legalność czynności (odrzucenie spadku zwykle jest zgodne z obowiązującym prawem) i jej celowość, to znaczy czy na odrzuceniu spadku nie ucierpi majątek dziecka. Ważne jest zatem dostarczenie dowodów, że spadek jest bardzo zadłużony i dla dziecka nie będzie korzystne jego przyjęcie. Kiedy już sąd rodzinny udzieli nam takiej zgody, możemy bez problemu złożyć takie oświadczenie za nasze dziecko w trakcie trwania postępowania spadkowego. Możemy też załatwić tą formalność u notariusza.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.
Zobacz również serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat