Wieczny właściciel
Zazwyczaj w księdze wieczystej figuruje osoba, która nabyła nieruchomość (w drodze kupna lub darowizny). Wynika to z tego, że notariusz spisując akt notarialny dokonuje aktualizacji księgi wieczystej. W przypadku nabycia w drodze spadku (lub inny sądowy lub bezumowny sposób np. w drodze zasiedzenia) księgę wieczystą musimy uaktualnić samodzielnie lub zgłosić się do notariusza. W innym przypadku jako właściciel nadal będzie figurowała pierwotna osoba.
W sytuacji, w której księgi wieczyste były zaniedbane przez lata (jak nie dziesięciolecia) – odtworzenie treści prawa własności może być trudne. W praktyce jest to niestety standard zwłaszcza na terenach wiejskich. Nie tylko nie uaktualnia się ksiąg, ale też niejednokrotnie nie jest przeprowadzane postępowanie spadkowe.
W przypadku mieszkań spółdzielczych spadkobierca powinien zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej.
Koszty i skomplikowanie
Uaktualnienie księgi wieczystej nie jest ani szczególnie skomplikowane ani drogie. W przypadku wpisania spadkobierców łączna opłata ponoszona przez wszystkich nowych właścicieli wynosi 150 zł.
Zobacz również: Jak wpisać nowego właściciela do księgi wieczystej
Pamiętaj o podatku od nieruchomości
Spadkobierca nieruchomości staje się automatycznie podatnikiem podatku od nieruchomości. Powinien zgłosić się do urzędu gminy w celu ustalenia wysokości obowiązku podatkowego.
Co istotne – podatkiem obciążone są również mieszkania stanowiące odrębną własność lokalu, a podatek nie jest pobierany za pośrednictwem wspólnoty mieszkaniowej.
Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe