REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwójne postanowienia spadkowe. Ministerstwo czeka na opinię

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Skala problemu podwójnych postanowień spadkowych nie zmniejsza się
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Problem podwójnych postanowień spadkowych jest wciąż aktualny. Jego skala nie zmniejsza się, a zapowiadanych rok temu przez Ministerstwo Sprawiedliwości prac zmierzających do znalezienia rozwiązania legislacyjnego nadal nie podjęto. Resort rok temu zamówił opinię Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Ma ona odpowiedzieć, czy źródłem problemu jest praktyka sądowa, czy też konieczna jest nowelizacja przepisów.

Problem „podwójnych” postanowień spadkowych polega na tym, że sądy wydają kilka postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po tej samej osobie. Współwystępowanie w obrocie prawnym kilku postanowień stwierdzających nabycie spadku bo tej samej osobie uniemożliwia działania prawne spadkobierców wobec nieruchomości, takich jak wpis w księdze wieczystej, podział majątku, czy też jego sprzedaż.

REKLAMA

RPO zwraca uwagę na „podwójne” postanowienia spadkowe

Rzecznik Praw Obywatelskich od dłuższego czasu zwraca uwagę na problem wydawania przez sądy kilku postanowień sądowych stwierdzających nabycie spadku po tej samej osobie. Złożył już w tej sprawie wiele skarg nadzwyczajnych, które Sąd Najwyższy uwzględniał. 

Zdaniem rzecznika należy zagwarantować osobom zainteresowanym możliwość eliminowania wadliwego, wydawanego po raz drugi, postanowienia spadkowego.

Skala problemu nie zmniejsza się. W 2022 r. Rzecznik złożył 6 skarg nadzwyczajnych i 2 skargi o wznowienie postępowania w sprawach dotyczących „podwójnych” postanowień spadkowych. Obecnie w Biurze RPO na rozpoznanie czeka kolejnych 9 wniosków. Niektóre z nich skierowały do Rzecznika sądy, które problem „podwójnych” postanowień spadkowych zidentyfikowały przy okazji innych postępowań.

Po wystąpieniach, korespondencji i rozmowach  z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości resort zapowiedział podjęcie prac legislacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Quiz

Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, co wiesz o testamentach!

ShutterStock

W resorcie sprawiedliwości prace koncepcyjno-analityczne

„Ministerstwo Sprawiedliwości kontynuuje prowadzone prace koncepcyjno-analityczne w powyższym przedmiocie” – stwierdziła w piśmie do rzecznika podsekretarz stanu w Ministerstwie sprawiedliwości Katarzyna Frydrych.

Na początku 2022 r. Departament Legislacyjny Prawa Cywilnego zwrócił się do innych właściwych komórek organizacyjnych ministerstwa o zajęcie stanowiska w sprawie ewentualnych propozycji rozwiązań problemu „podwójnych” postanowień spadkowych. Odpowiedzi nadesłane z poszczególnych departamentów ujawniły wysoki stopień skomplikowania sprawy pod względem możliwości i skutków rozważanych wstępnie rozwiązań. 

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości ma zidentyfikować źródła problemu

Dlatego też resort sprawiedliwości uznał, że konieczne jest zlecenie Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości opracowanie opinii, mającej na celu zidentyfikowanie rzeczywistych źródeł problemu. Instytut poproszono więc 20 kwietnia 2022 r. o opinię na temat:

„Przeprowadzenie badań aktowych w sprawach spadkowych wyszczególnionych w załączonych pismach Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratury Krajowej, w których wniesione zostały skargi o wznowienie postępowania lub skargi nadzwyczajne zmierzające do eliminacji z obrotu prawnego kolejnych postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy, celem określenia przyczyn zaistniałych uchybień oraz opracowanie na podstawie tych badań opinii w kontekście oceny celowości zmiany ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, zmierzającej do rozwiązania analizowanego problemu, kierunku ewentualnej zmiany”. 

Prace badawcze w IWS zlecone przez Ministerstwo są w toku – poinformowała rzecznika wiceminister Frydrych. Analiza nadesłanych akt ma zostać ostatecznie zakończona w przeciągu najbliższych dwóch – trzech tygodni, a opinia z analizą aktową ma być gotowa do końca lutego 2023 r.

Opinia pozwoli obrać właściwą ścieżkę

Ministerstwo Sprawiedliwości spodziewa się, że opinia da odpowiedź w szczególności na pytanie, czy źródłem występującego problemu „podwójnych postanowień spadkowych” jest praktyka sądów, którą można by wyeliminować przy zastosowaniu stosownych rozwiązań organizacyjnych czy też konieczna jest „ingerencja w materię kodeksową”, a wnioski opinii pozwolą obrać właściwą ścieżkę rozwiązania tej niedogodnej dla spadkobierców sytuacji prawnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA