Podstawą prawną wyłączenia małżonka od dziedziczenia jest artykuł 940 Kodeksu cywilnego, który stwierdza, że małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem.
Elementy pozwu
Pozew o wyłączenie małżonka od dziedziczenia musi spełniać wymogi pisma procesowego. W takim pozwie należy oznaczyć:
1. Miejsce i datę sporządzenia pozwu,
2. Oznaczenie właściwego sądu, wydziału cywilnego,
3. Wskazanie powoda lub powodów
4. Wskazanie pozwanego
5. Tytuł: Pozew o wyłączenie małżonka od dziedziczenia
Zobacz: Porady prawne: spadki
6. Treść. W treści należy wnieść o wyłączenie pozwanego od dziedziczenia po zmarłym, który był małżonkiem pozwanego. Aby ułatwić i przyspieszyć postępowanie można zwrócić się osądu o zasądzenie kosztów postępowania od pozwanego na rzecz powodów, rozpoznanie sprawy również pod nieobecność pozwanego, jak i możliwe jest wnioskowanie o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.
7. Uzasadnienie. W uzasadnieniu należy wskazać jakie okoliczności uzasadniają wniesienie pozwu o rozwód lub separację. Może być to na przykład znęcanie się fizyczne i psychiczne nad spadkobiercą, zdrada, związanie się z inną osobą, czy też faktyczna, długotrwała separacja. Na przedstawione uzasadnienie należy przedstawić dowody. Mogą być to dokumenty lub zeznania świadków.
8. Należy również określić wartość udziału pozwanego w spadku, który to będzie równocześnie wartość przedmiotu sporu.
9. Pozew należy podpisać.
Termin na wniesienie pozwu
Termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczało brak możliwości wyłączenia od dziedziczenia małżonka zmarłego.
Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe