Porady prawne: spadki
REKLAMA
REKLAMA
Dziedziczenie: kiedy z ustawy, a kiedy z testamentu?
Jeżeli spadkodawca nie pozostawił ważnego testamentu albo żadna z powołanych do dziedziczenia na podstawie testamentu osób nie chce lub nie może być spadkobiercą, do dziedziczenia powołani są spadkobiercy ustawowi. W pierwszej kolejności dziedziczą (w częściach równych) dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta. Jeżeli spadkodawca nie pozostawił dzieci, do spadku powołani są jego małżonek oraz rodzice.
REKLAMA
Więcej informacji na temat kolejności dziedziczenia oraz wszelkich spraw związanych z prawem spadkowym uzyskasz w naszym serwisie Spadki.
Jak przyjąć i odrzucić spadek?
Spadkobierca może przyjąć spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub przypadającą mu schedę spadkową odrzucić. Powinien to zrobić w terminie sześciu miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania. Po upływie tego czasu nabywa spadek wprost. Wyjątkiem są małoletni, którzy w braku innego oświadczenia nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Zobacz również: Odrzucenie spadku przez małoletnie dzieci
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone w sądzie lub u notariusza.
Testament i zachowek
Zachowek jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem najbliższych spadkodawcy przed całkowitym usunięciem ich od dziedziczenia w sytuacji, gdy spadkodawca w testamencie ustanawia spadkobiercą inną osobę. Przysługuje on zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Przy obliczaniu należnego zachowku bierze się pod uwagę darowizny poczynione przez spadkodawcę. Sprawdź jakie darowizny doliczane są do spadku, a jakie do wartości zachowku.
Zobacz również: Darowizna a zachowek
Trudne prawo spadkowe
Jeżeli nie wiesz jak spisać testament, jak dochodzić zachowku, jak skorzystać ze zwolnień z podatku od spadku, zadaj pytanie na naszym forum i skorzystaj z bezpłatnych porad prawników.
Zobacz: Forum prawne z prawa spadkowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat