Postępowanie spadkowe - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Piszemy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
Wniosek składa się w sądzie rejonowym właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie odpisy skrócone akt stanu cywilnego. Pamiętajmy o uiszczeniu opłaty, która wynosi 50 zł.
REKLAMA
Jeżeli od otwarcia spadku nie upłynęło jeszcze sześć miesięcy, to należy przed sądem złożyć oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Złożenie takiego oświadczenia podlega opłacie 50 zł.
Zobacz również: Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy?
Gdy piszemy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu, powinniśmy dołączyć do niego oryginał testamentu.
Zobacz również: Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu?
Istnieje możliwość odwołania się od postanowienia. W tym celu należy do sądu wnieść apelację w terminie 21 dni. Jeżeli apelacji nie wniesie żaden z uczestników postępowania, orzeczenie się uprawomocnia.
Zobacz również: Apelacja od postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
Przyjęcie lub odrzucenie spadku
W ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania może on spadek przyjąć wprost bądź przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, może też spadek odrzucić.
Zobacz również: Jak przyjąć lub odrzucić spadek?
Proste przyjęcie spadku oznacza, iż spadkobierca przyjmuje spadek bez ograniczeń. Odpowiada więc swoim majątkiem za ewentualne długi spadkowe, jakimi obciążony jest majątek spadkowy.
Zobacz również: Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza skutkuje tym, iż spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości spadku.
Zobacz również: Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis
W przypadku odrzucenia spadku, warto pamiętać o tym, że odrzucony udział spadkowy udział spadkowy przechodzi na zstępnych (dzieci) spadkobiercy. Jeżeli dzieci są one pełnoletnie, mogą taki spadek odrzucić samodzielnie. W przeciwnym razie – powinni to za nich zrobić rodzice.
Zobacz również: Odrzucenie spadku przez małoletniego
Przyjęcie lub odrzucenie spadku może nastąpić zarówno przed sądem, jak i przed notariuszem.
Uchylenie lub zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
Dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku. Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.
Zobacz również: Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
Zobacz również serwis: Postępowanie spadkowe
Zobacz również: Darmowa porada prawna na naszym Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat