Przyjęcie proste spadku oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza zaś ograniczenie za długi spadkowe do stanu czynnego spadku.
Złożenie oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku jest prawem, lecz nie obowiązkiem spadkobiercy. Skutki nie złożenia oświadczenia zostały określone w art. 1015 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem brak oświadczenia spadkobiercy jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jednocześnie ten sam przepis określa, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Istnieje jednak pewien wyjątek od wyżej opisanej zasady.
Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Zobacz: Jak sporządzić ważny testament?
W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. Oznacza to, że spadkobierca za długi spadkodawcy odpowiada nie tylko majątkiem spadkowym, ale również całym swoim majątkiem, aż do pełnego zaspokojenia wierzycieli spadkowych.
W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.
Zobacz: Jak uchronić się od długów spadkowych?
Oświadczenie o sposobie przyjęcia spadku nie może być złożony ani pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. Jest to również oświadczenie co do zasady nieodwoływalne. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Można je złożyć również przez pełnomocnika – przy czym pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.